Deshima, de enige toegang tot Japan collega musea. Als niemand deze voorwer pen wil hebben dan worden ze uiteindelijk verkocht. Dat wordt gedaan op de plek waar de meest eerlijke prijs wordt gegeven, het veilinghuis. De opbrengst gaat naar een speciaal aankoopfonds waarmee weer voorwerpen aangekocht kunnen worden. Voordat iets bij ons de deur uitgaat wordt eerst onderzocht hoe het museum aan het voorwerp is gekomen. Als het gekocht is, dan is het museum vrij er mee te doen wat het wil. is het ooit geschonken of gelega teerd, dan zullen de eigenaren of de naza ten benaderd worden of zij het voorwerp terug willen hebben of dat het muZEEum deze voorwerpen mag ontzamelen op de hierboven genoemde manier. Als iemand iets nalaat aan een museum mag je ver wachten dat er met zorg mee wordt omge gaan. Dat laatste blijft voor ons heel be langrijk. Danielle Otten In 'het Onderdoor' van het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen zijn bijzondere Japanse prenten te zien. Van 1641 tot 1859 was Japan voor buitenlanders vrijwel afgesloten. De Zeeuwen en de Hollanders waren de enige westerlingen die er mochten verblijven en handel mochten drijven. Ze moesten zich wel aan strenge voorschriften houden en mochten alleen op Deshima wonen, een kunstmatig eilandje dat in de haven van Nagasaki was gebouwd. Via de Nederlandse VOC schepen, kwam West-Europa in contact met de Japanse cultuur, waaronder de Japanse prenten. Een aantal van deze prenten is in het beheer van het Zeeuws maritiem muZEEum. Deze kleine expositie toont een selectie hieruit. Tot 1853 was Deshima ingericht als han delspost van de VOC. Het was voor het kei zerrijk het enige punt van contact met de buitenwereld. Op het eiland mochten maar 20 Nederlanders verblijven. Behalve een jaarlijks bezoek aan de shogun in Edo (zo als Tokyo tot 1867 heette), kwamen ze het eilandje niet af. Naast de 20 Nederlanders werd Deshima bewoond door zo'n 200 zo genoemde dwarskijkers. Deze Japanners hielden 'die gevaarlijke barbaren' in de ga ten. Het eiland werd regelmatig bezocht door geisha's die de Nederlanders het 'ke- April 2006

Den Spiegel | 2006 | | pagina 23