Archiefnieuws zen' leerden. Nu nog staan de Nederlanders in Nagasaki vooral om hun bedverrichtin- gen bekend. Na 1853 werd Japan opengesteld voor bui tenlanders. De collectie Japanse prenten die te zien is in het Zeeuws maritiem muZEEum, komt uit deze periode. Deze prenten werden gemaakt met behulp van houtblokken. Voor elke kleur een apart blok, een heel nauwkeurig en precies werk. Git de serie Meiso Edo Hyakei (honderd be roemde gezichten op Edo) worden drie prenten getoond. Deze serie verscheen tus sen 1 856 en 1858 in 118 afdrukken. Alle bladen zijn in de marge voorzien van een datumstempel. Het zijn fraaie zeegezichten met schepen en bruggen; afbeeldingen die voor veel Europeanen het beeld van Japan bepaalden. Uit een serie met geisha's worden onder andere de beroemde courtisane Yomoya- sen getoond. Daarnaast worden twee af beeldingen getoond uit het verhaal uit de 11e eeuw van prins Genji, die met zijn vrouw over zijn minnaressen praat. Tot slot worden drie prenten uit een heel beroemde kabukistuk (een vorm van dans en toneel) 'Chushingura' getoond. Het is het waargebeurde verhaal van de rönin. Een rönin is een samoerai die zijn meester heeft verloren. Het verhaal speelt zich af rond 1700 ten tijde van de shögun Tokugawa Tsunayoshi. De Japanse prent was voor veel kunste naars een belangrijke inspiratiebron. De bekendste daarvan is Vincent van Gogh. ZEEUWSE STUKKEN Ook dit jaar zijn er in het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen weer 'Zeeuwse stukken' te bewonderen. Vanaf 1 april 2006 staat de Scheldezaal in het teken van deze stukken. Dit keer zijn het Zeeuwse stukken uit het bedrijfsleven. In 2005 zorgden diverse particulieren er voor dat het muZEEum de succesvolle ex positie 'Zeeuwse stukken, schatten uit par ticulier bezit' kon inrichten. Al met al was het een unieke eenmalige verzameling. Op het moment van schrijven, zijn de medewerkers van het muZEEum druk doende met de organisatie van de tentoon stelling. De eerste resultaten zijn veelbelo vend. We hopen en zijn er eigenlijk van overtuigd dat er weer een mooie expositie op stapel staat. Op 1 april zal de expositie open zijn voor het publiek. De officiële ope ning vindt plaats op 31 maart. Het gemeentearchief krijgt met enige regel maat unieke foto's in de schoot geworpen. Een voorbeeld van wat recent bij een parti culier van de zolder kwam, zijn de volgen de drie opnames uit de Eerste Wereld oorlog. Het betreft hier prentbriefkaarten van de bekende Vlissingse firma Dert, toen nog Foto Huis L.F. Dert geheten. Misschien dat er op uw zolder ook dergelijke foto's 'rondslingeren' en denkt u: wat moet ik er eigenlijk mee? Kom dan eens langs bij het gemeentearchief met uw foto's. Kijkt u voor andere voorbeelden van schenkingen ook op onze website: www.gemeentearchiefvlis- singen.nl 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 24