Van gildepenningen, een oproer, verdedigingswerken, 'barbaren' in Japan tot Zeeuwse stukken Aafke Verdonk- Rodenhuis De vorige Spiegel was geweid aan barre winters, dit keer is er geen bindend thema, maar bieden wij u van alles wat. De lente hangt in de lucht; tijdens het voorbereiden van deze Spiegel zijn achter de Jacobskerk de sneeuwklokjes alweer te zien, dapper het hoofd biedend aan de koude wind. Aansluitend op deze inleidende regels wil ik graag het gedicht Vergezicht in lente van Ook aan de waterkant merkje de komst van het voorjaar. De zee ruikt anders en we kunnen weer volop genieten van het Zeeuwse licht, zeker op die dagen dat de lucht lichtbewolkt, grijzig is en de zon daar paars/roze licht doorheen stuurt. Hans Warren uit Eiland in de stroom cite ren: Maakt hei land, befloerste aarde Daken in de zon gebleekt; Gewassen luchten trots doorvaren Wolken wier schaduw diepte geeft. Herinnering aan eeuwen leven Meeuwen achter een verre ploeg, Voren recht tot de grens der ruimte; Een klein ontroeren is genoeg. Hofsteden, blondheid van het stro In zonglans; krijtwit, straf, de lijn Flapperend vierkant wasgoed, zo Is dat verleden, helder, klein. Terug naar deze Spiegel. In het Verenigings- nieuws van onze voorzitter, Tom Ekering, en in het muZEEumnieuws kijken we voor uit; in andere artikelen kijken we terug. Het artikel De ambachtsgildepenningen van Vlissingen van Chris Teulings geeft een duidelijke en precieze omschrijving van de penningen waarmee de leden van ambachts gilden zich van elkaar onderscheidden en hoe de uitgifte van deze penningen in zijn werk ging. De schrijver gaat uit van de gil depenningen die in het bezit zijn van het muZEEum. Chris Teulings noemt in zijn ar tikel een recente publicatie van Jo de Ridder, De geschiedenis van Vlissingen en haar ambachtsgildenwaarin een helder beeld wordt gegeven van die gilden en hun rol in de samenleving. De literatuuropgave bij het artikel van Teulings is uitvoerig en noodt wellicht tot verder lezen. Met Een roerige verjaardag van Jules Braat komen we terecht in 1916. De gebeurtenis sen van dinsdag 25 juli 1916 hadden mis schien voor onaangename verwikkelingen met Duitsland kunnen zorgen. We hebben het hier over de Eerste Wereldoorlog. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 4