üe ambaehtsgildepenningen van Vlissingen Chris Telilings Hebt u de koperen gildepenningen in het muZEEum al eens goed bekeken? Een recente publicatie' van Jo de Ridder besteedt al uitvoerig aandacht aan de Vlissingse gilden zelf. En dat roept een fascinerend beeld op van die gilden en hun rol in de samenleving. De gildepenningen echter worden slechts in een terzijde belicht. De penningen verdienen zeker meer aan dacht, vanwege de emotionele waarde, die ze voor de overdeken, dekens, beleders en leden gehad moeten hebben. De penning symboliseerde hun beroepsverbondenheid, hun sociale status, hun bestaansgrond en toekomstkansen. Om de penning te krijgen hadden ze hard gewerkt en zich vele opof feringen getroost. De bestuurders zullen in de penning hun prestige bevestigd zien, hun macht en hun aanzien. De goege meente zal de zekerheid, de continuïteit van het gilde-gebeuren op waarde geschat hebben en alle symboliek daar om heen, waartoe zeker de penning behoorde, zal hun geloof hierin bestendigd hebben. Vlissingen en Middelburg, dit geldt ook voor heel Zeeland, mogen trots zijn op hun gildepenningen. Deze penningen behoren tot de fraaiste van Nederland. Ambachts gildepenningen zijn een tamelijk uniek fe nomeen van de Lage Landen. De Neder landse gildepenningen stammen uit de tijd van de Republiek der Zeven Provinciën. De Belgische penningen zijn doorgaans ouder, vanaf vroeg in de zestiende eeuw. De Walcherse gilden bleken binnen Neder land trendsetters te zijn. Zij behoorden tot de allereerste emittenten. Een gelukkig toe val was, dat zij aan Vlaanderen en met na me aan Antwerpen een voortreffelijk 1 Ridder, J. de (2004) De geschiedenis uan Vlissingen en haar ambachtsgilden. Goes. Werkgroep Am bachtsgilden voorbeeld hadden. Met de val van Antwerpen zijn vele stedelingen naar het noorden en naar Walcheren uitgeweken. Ze hebben de kennis en de gebruiken met zich meegenomen. Ook de samenwerking tus sen de twee munthuizen van Antwerpen en Middelburg in die periode zal tot de ecla tante introductie van het gebruik op Walcheren bijgedragen hebben. De eerste gildepenning in de Noordelijke Nederlanden is een Middelburgse. Het St. Lucasgilde had in 1588 de primeur. Weldra volgden vele gilden en steden het voor beeld. De vroege penningen zijn bijna alle maal gegoten penningen. Een enkele keer geslagen of gestempeld. Deze technieken bleven Middelburg en Vlissingen de gehele 17de en 18de eeuw min of meer trouw2. Dit in tegenstelling tot het noorden en met na me Amsterdam, waar men in de loop van de 17de eeuw overstapte op de voordelige re techniek van het graveren. Bovendien bood graveren het voordeel van meer flexi biliteit bij de productie en aanpassing aan het gebruik. Van de huidige nog bekende penningen is ongeveer 55% gegoten, 40% gegraveerd en 5% geslagen. Hoe de oor spronkelijke percentages lagen is nog in onderzoek, maar het zal er niet ver naast gezeten hebben. Wat valt er eigenlijk nog meer over Noord- Nederlandse gildepenningen te zeggen, voor ik de schijnwerpers specifiek op de Vlissingse ga richten? De meeste pennin gen zijn van brons, koper of messing, on geveer 84%. Een kleine 10% van lood en nog kleinere percentages van zilver of tin. Het overgrote merendeel is gewoon simpel rond en met diameters tussen 28-55 mm, 2 Een uitzondering vormt een gegraveerde emissie van het gilde van de Vier Gekroonden (Metselaars, Leidekker, Loodgieters) te Middelburg uit 1607. Deze innovatie zette niet door in Middelburg en Vlissingen, maar werd elders de techniek bij uitstek. 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 6