Leicester. In het begin van de oude uitgave van de Leicester-trilogie van G. Bosboom- Toussaint is een afbeelding te vinden die de drukte weergeeft bij de intocht van de graaf. Tot 1587 zou hij landvoogd van de Nederlanden zijn. Philip Sidney was in die periode gouverneur van Viissingen. Na de dood van Philip in 1586 volgde zijn broer Robert hem op in 1589. Een belangrijk gouverneurschap leek hem goed voor zijn loopbaan, en de vesting Viissingen leek hem, militair gezien een zeer belangrijke plaats. Dat Viissingen een knooppunt was, was zeker. De stad was onder andere een springplank voor allerlei under cover ope raties. De beroemdste spion was misschien wel de toneelschrijver Christopher Marlowe (1564-1593), voorbeeld voor William Shakespeare. Marlowe schreef gedichten en toneelstukken (onder andere The Tragedy of Dr. Faustus). In 1592 verbleef hij in Viissingen voor een of ander duister geldzaakje en werd daar ook opgepakt. Hij moet geen lieve jongen geweest zijn, maar werd de ene keer van heulen met de rooms-katholieken, daarna weer van goddeloosheid beticht. Sommi gen zeggen dat hij een jaar later in Enge land werd neergestoken bij een ruzie over een drankrekening, maar waarschijnlijker is dat hij werd vermoord omdat hij als geheim agent voor de regering werkte. Robert Sidney hamerde voortdurend op het strategische belang van Viissingen voor Engeland. Het werd een soort stokpaardje van hem en op den duur ging dat het thuis front wat de keel uithangen. In het dagboek van Samuel Pepys (1633-1703) kunnen we lezen hoe Robert Sidney de ministers met brieven bombardeerde en die brieven gin gen steeds weer over steun en geld. Het herhaaldelijk onderstrepen van de militaire betekenis van Viissingen werd vanzelfspre kend ook uitgelegd als eigenbelang. Robert Sidney kwam er echter al snel ach ter dat hij door in Viissingen te blijven zit ten, in wezen geen stap vooruit kwam. En tussen 1589 en 1603 bracht hij daarom meer tijd door in Engeland dan in Viissingen. En hij noteerde ergens: '1 see De aankomst van de graaf van Leicester in Viissingen, december 1585 (Gemeentearchief Viissingen, Historisch Topografische Atlas) Flushing must be the grave of my youth, and, I fear, of my fortune also.' En elders laat hij doorschemeren dat het beter ge weest was als hij die stad nooit had leren kennen. Philip Sidney sneuvelde in de buurt van Zutphen, nog geen 32 jaar oud. Hij kreeg lilip Sidney (Gemeentearchief Viissingen, storisch Topografische Atlas) 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 10