Walcheren 1944-1945 (Collectie muZEEum en Gemeentearchief) Wim Hofman, Wim zonder titel, samenge steld door Jan van Damme en Ernst Jan Rozendaal. Dit boek geeft een overzicht van beeldend werk van Wim Hofman, met onder andere teksten van de kunstenaar zelf. Deze ontdekkingsreis door het werk van Wim Hofman zorgde weer voor nieuwe ver rassingen. Het lezen is een spannende be zigheid. Het is toch eigenlijk zo dat je een schrijver moet lezen in plaats van over hem schrijven. Bij Wim Hofman maak je als le zer een tocht door een heel bijzondere wereld. De wereld van iemand die zelf een heel bijzondere manier van kijken heeft, die zeer belezen is, de dingen niet mooier wil maken dan ze zijn en daardoor in staat is het gewone alledaagse tot iets speciaals te maken. Hij laat ons lezers anders kijken naar de dingen om ons heen; er blijkt veel meer te zijn dan we dachten. Als we maar goed willen kijken, zien we het ook. Sinds enkele maanden schrijft Wim Hof man een column in de PZC, op donderdag het eerste wat ik lees. Het gaat om obser vaties, herinneringen, gedachten, geschre ven in eenvoudige bewoordingen. Het gaat over Strand, de dingen die je daar vindt: andere dingen dan vroeger. Wat blijft is wat je maar een keer hoeft te zien om het niet meer te vergeten, een zeenaald en wat er ook nog steeds te zien valt, zeedruifjes, kleine ballonachtige kwalletjes. Herkenning en herhaling. Morgen gaat over wandelen met kleinzoon Willem. Wim wandelt en Willem zit in een karretje. We zien het Nollestrand, een kleurige rij huisjes, voet ballers, het windorgel en er staat een kou de wind. Verder in het stuk komt de schrij ver met een toekomstvisie waar je niet blij Juli 2006 van wordt, maar de wind waait gewoon en kleine Willem slaapt. Dingen kunnen ook anders worden. In Vrij zijn er vlaggetjes met een W erop als de be vrijding daar is. In de oorlog zag Wim alleen vlaggetjes met een W op legervoertuigen. Het eerste boek Welwel, de zeer grote tove naar en zes andere doldwaze verhalen over ridders, tovenaars, matrozen, krentenbol len, cowboys, indianen en over een planeet dateert uit 1969. Hier wordt een eigen fan tastische wereld gecreëerd, vol avontuur. In 1972 en 1973 volgen Het eiland Lapje Loem en Koning Wikkepokluk zoekt een rijk. Het zijn boeken in een sprookjes achtige sfeer met figuren die wonderlijke namen hebben. De wel zeer bizarre gebeur tenissen vallen in dit werk waarin het fan tastische overheerst op. Het kasteel van de Weleer Zeer Grote Tovenaar, met trekken van de Gevangentoren 15

Den Spiegel | 2006 | | pagina 17