Het vlot Hofman Ook bestaande sprookjes zijn door Hofman bewerkt: Klein Duimpje (1991) en Zwart als inkt is het uerhaal van Sneeuwwitje en de zeoen dwergen (1997). Deze bewerkin gen zijn heel bijzonder. De illustraties van de schrijver/tekenaar dragen bij aan de toch wel beklemmende sfeer. Zwart als inkt is zeker geen gewoon kinderboek. Het vraagt veel van de lezers, relativeringsver mogen, gevoel voor humor. De inkt is be langrijk, die zorgt dat de hoofdpersoon kan schrijven tijdens haar verblijf bij de dwer gen. Ze schrijft briefjes aan de tafel, aan de stoel, aan haar moeder, maar nooit krijgt ze antwoord. Het is behoorlijk zwartgallig, maar zeker ook humoristisch. Ook in de realistische jeugdboeken van Hofman hebben kinderen het niet gemak kelijk. Ze zijn vaak eenzaam, worden niet begrepen door de volwassenen en ook onderling kunnen ze zeer onaangenaam, zelfs sadistisch zijn. Dit is heel duidelijk in het realistische Wim en Het tweede boek over Wim. Heel bekend is Het Vlot, over de jeugd van Wim in het Vlissingen van na de oorlog. De hoofdpersoon wordt lid van de bende van Luitwieler en deze groep onderneemt van alles in het enorm beschadigde Vlissingen. Ook hier is de schrijver niet bang voor be schadiging van de tere kinderziel. Als de hoofdpersoon op het zusje van Luitwieler moet passen, een kind wat nog in de kin derwagen zit en behoorlijk dwingend aan wezig is, wordt er een kikker gevangen. Het zusje speelt met het arme beest en trekt het Klein Duimpje, uit: De Kleine Hofman een jasje aan dat van haar pop is. De teke ning van de arme kikker die in het boek is opgenomen spreekt voor zich. Natuurlijk loopt het niet goed af met het arme beest. Dit is ook zo met de vis die gevangen wordt bij de Keersluis. Moeder hakt het beest zon der pardon de kop af, iets waar de hoofd- dit: Het Vlot Omslagillustratie Het Vlot 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 18