persoon toch lichtelijk van gruwt, in ieder geval voor het werkelijk gebeurt. Een vis op een plank, mes ernaast of een vis met de kop eraf komt in het beeldende werk van Wim Hofman veel voor. In het eerder genoemde boek Wim zonder titel staan prachtige voorbeelden hiervan. De hoofdpersoon van Het Vlot besluit als hij twaalf is om op reis te gaan. Hij wil weg. In navolging van zijn held Huckleberry Finn, uit het boek De lotgevallen van Huckle berry Finn van de Amerikaanse schrijver Mark Twain (1885) besluit hij met een vlot de rivier af te zakken. Het is te doen: Van wrakhout is met wat moeite wel een vlot te maken. Maar daarmee ben je er nog niet. Voordat je het weet lopen dingen anders dan je bedoelt... (achterflap Het Vlot) De hoofdfiguur vertrekt uiteindelijk gewoon met een oude gerepareerde koffer en de knikker die hij van het meisje Pia heeft ge kregen uit Vlissingen om zo'n tweehonderd kilometer verder naar school te gaan. (lit: Het Vlot Vermeldenswaard is zeker nog het boek De kleine Hofman, Wim Hofmans werk van A totZ, een uitgave uit 1991. Het boek is ver schenen bij de gelijknamige tentoonstelling van illustratief en vrij werk van Wim Hof man in het Zeeuws Museum te Middelburg, ter gelegenheid van zijn vijftigste ver jaardag op 2 februari 1991. Het is een soort encyclopedie van het werk van Wim Hof man, compleet met fragmenten uit zijn boeken, commentaren van recensenten en natuurlijk de prachtige illustraties. Grappig is dat de inhoud van het boek, de onder werpen, op bladzijde 62 staat. ABC- boeken, boeken voor beginnende le zers, zoals Aap en Beer: een ABC boek (1983) zijn door Wim Hofman ook ge schreven. Aap en Beer is een spannend reisavontuur met de typische Hofman- onderwerpen als een eiland, een fles met schatkaart, een inktpot en natuurlijk de zee. In De kleine Hofman staat vanaf bladzij 12 een ABC, waarover Nico Out (Aap en Beer; Letters; Opsommingen) opmerkt: 'het zijn avonturen van letters die tot leven geko men zijn. Ze zijn typerend voor een schrij ver die tekenaar is en een tekenaar die schrijft.' Ik geef graag een voorbeeld: de letter Z van Zee (blz. 2). Dit gaat over een gebruind meisje in een gele bikini op weg naar de zee. Ze passeert van alles wat daar ligt, dotjes stookolie, plastic flessen, de laars zonder zool en nog veel meer. Dan is ze bij de zee en daar dobbert zachtjes een dode vogel met slechts één poot. De andere poot ziet ze nergens. Of de letter M van Mijnheer Mijnheer. 'Onze gymleraar heette Mijnheer. Dat was zijn achternaam. Wij zeiden daarom Mijnheer Mijnheer.' Aan het eind van deze reis door het werk van Wim Hofman wil ik graag nog zijn ver taling van gedichten van Jacques Prévert noemen, We schilderen een vogel. Dit is ook de titel van een gedicht uit het boek. Het gaat over kunst. De illustraties zijn ook Juli 2006 17

Den Spiegel | 2006 | | pagina 19