spiegelschepen. Het laatste is een gevolg van zijn interesse in de geschiedenis, mede opgedaan in het Gemeentearchief Vlis- singen. Alle tekeningen zijn een lust voor het oog. Jaren geleden, tijdens een speurtocht naar historisch-topografisch materiaal over Vlis- singen, stuitte het Gemeentearchief Vlis- singen op het fotowerk van Willem Sprong. Hij was in de jaren vijftig al begonnen met het vastleggen van het voortdurend veran derende beeld van de stad. Het contact re sulteerde vervolgens in een structurele samenwerking, met als gevolg dat het Gemeentearchief nu mag beschikken over zijn grote foto- en negatievencollectie. Een uiterst waardevolle aanvulling op het cultu rele erfgoed van Vlissingen. Veel mensen kennen Willem Sprong als de man die zelfs tijdens telefoongesprekken en vergaderingen op een kladblaadje achte loos een schip tevoorschijn toverde. Sprong heeft twee tekenperioden gekend: tot 1958 en vanaf 1979. Beginjaren vijftig is hij zich gaan richten op de fotografie. De aanleiding om weer opnieuw te gaan teke nen was een vraag van een oom waar zijn beloofde tekening bleef. Die was binnen een paar dagen af en vanaf die tijd bleef hij tekenen. Willem Sprong, geboren op 20 april 1925 in Vlissingen, was tijdens zijn werkzame le ven als elektricien verbonden aan Riet schoten Houwens. Hij heeft door zijn werk veel te maken gehad met de zee en scheepvaart. Zo heeft hij op diverse sche pen bij De Schelde, reparatie- en renova tie-activiteiten meegemaakt. Maar hij heeft ook voor zijn werk een aantal jaren offsho re gewerkt op boorplatforms in Noor wegen, Schotland en Nigeria. Perioden waarin hij de zee heeft kunnen ervaren. Als geboren en getogen Viissinger heeft hij zich altijd verbonden gevoeld met deze stad, de zee, de scheepvaart en alles wat ermee te maken heeft. Een tekenopleiding heeft hij nooit genoten en een echt atelier heeft hij ook nooit gehad. Willem Sprong heeft zichzelf het tekenen aangeleerd, met menig boek als voorbeeld. Zijn atelier was een kamertje in huis van drie bij vier meter, volgepakt met tekenspullen en boeken en met als middelpunt een bureau waarop een tekentafelblad stond. Eind jaren negentig, hij is dan de zeventig gepasseerd en al jaren gepensioneerd, heeft hij zijn hobby tekenen vaarwel moe ten zeggen. Zijn handen begonnen hem in de steek te laten. Hij ging uiteindelijk ook steeds minder fotograferen, zijn gezondheid liet het niet meer toe. Willem Sprong is mo menteel 81 jaar, weduwnaar, vader van een dochter en een zoon, opa van een klein dochter en drie kleinzoons. Zijn kleindoch ter deelt de passie voor fotografie met opa, het is te hopen dat een van de kleinzoons zijn tekentalent blijkt te hebben. Verborgen ruimte, de ontdekking van ondergrondse architectuur Vanaf 20 juni in de Pakhuizen boven De laatste jaren wordt ook in Nederland steeds meer onder de grond gebouwd. Terwijl in het verleden deze ondergrondse ruimtes vaak bestonden uit saai beton, leidt ondergronds bouwen tegenwoordig steeds vaker tot bijzondere resultaten. De expositie Verborgen ruimte toont ver schillende voorbeelden van inspirerend ondergronds ruimtegebruik. De expositie laat zien dat het ondergronds gebruik van ruimte zich niet meer beperkt tot opslag (kelders) of transport (metro). Zelfs musea en attracties verdwijnen onder de grond, met als mooi voorbeeld het mu seum Beelden aan zee in Scheveningen dat door het ondergrondse ruimtegebruik geïn tegreerd is in de natuurlijke omgeving. Verrassend is ook de bouw van complete collegezalen waarbij bijna meer daglicht in de ruimtes valt als bij traditionele bouw. Een constructie die ook terug te vinden is in een supermarkt in Brielle. Ook bijzonder is een zwembad dat 23 meter onder de 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 22