Sommige kunstenaars worden postuum geboren? (F. Nietzsche) Jan Hintzen Groten uit de geschiedenis krijgen tegenwoordig allemaal hun jaar. We hebben nu onder andere een Rembrandt- en een Mozartjaar en ons wachten in 2007 De Ruyter-evenementen en Bellamy-herdenkingen. Daarna een Pieter Louwerse-jaar? Maar 2006 is ook, en voor óns vooral, het Wim Hofman-jaar. Soms krijgt een kunstenaar al bij zijn leven aandacht en eer en wordt hij niet postuum geboren. Velen kennen het werk van Wim Hofman. Voor jongeren dikwijls een eerste kennis making met kunst en literatuur, voor oude- re-jongeren herkenbare herinneringen. Met pen en penseel weet Wim verwondering en bewondering op te roepen. Hij werd al bekroond met menig 'Griffel' en 'Penseel' en gekroond met 'Vlag en Wimpel' en tal van prijzen. Vlissingen, èn Zeeland, èn Nederland kunnen trots zijn. Zelfs buiten Nederland is Wim Hofman gekend, getuige de vertalingen van zijn boeken. Daarom is er in 2006 voor de 65-jarige Wim Hofman veel aandacht in boeken en tijdschriften, op radio en tv. In het boek Wim zonder titel proberen Jan van Damme en Ernst Jan Rozendaal de beeldende kunst van Wim te duiden. Dat is niet altijd eenvoudig, maar Wim zelf zet ze op het spoor. 'Via de gedichten van de Vijftigers kwam ik bij de kunstbeweging Cobra. Ik vond er geen bal aan... Maar de Vijftigers tekenden en schreven tegelijk, weetje wel, dat ging ik dus ook doen. Alles mocht'. En Wim tekent en schrijft, soms ook door el kaar heen, net als de Cobra-kunstenaars. Hij wil verhalen vertellen en tekenen en zo de lezer de kans geven te ontsnappen aan de werkelijkheid. '...Kunst is er altijd op ge richt de tijd stil te zetten, alles te vergeten. Dat staat haaks op de dagelijkse gang van zaken, waarbij je moet hollen en vooruit moet. De gevestigde orde wil nut zien... In de maatschappij is het moeilijk om nog vrij te zijn. In je gedachtewereld kun je wel vrij zijn. Daarom maak ik dingen. Als ik schrijf en teken, ben ik zo vrij als een kind.' Deze woorden van Wim en nog veel meer en een overzicht van zijn werk zijn terug te vinden in Wim zonder titelweergaloos mooi om Wim te leren kennen. In deze Spiegel worden een aantal andere kanten van Wim beschreven. Persoonlijke ontmoetingen en keuzes lijken op een ont dekkingsreis door de kunstwereld van Wim. Met dank aan Wim zelf, met bijdragen van bevriende auteurs en met financiële steun van de Stichting Moerman Promotie Vlis singen, wordt u een nummer aangeboden met de omslag in kleur en vier Hofmans als ansichtkaart bijgevoegd. Veel lees- en kijkgenot gewenst in deze Spiegel-hommage aan Wim en zijn vrouw Toke. üit: De Kleine Hofman 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 4