W1M HOFMAN en hoe het allemaal zo gekomen is Joost Bakker Het is inmiddels ruim acht jaar geleden dat ik de schrijver/dichter en beeldend kunstenaar Wim Hofman voor het eerst ontmoette in de Middelburgse boekhandel De Drvkkery. De bekende Middelburgse beeldend kunstenaar William Verstraeten (1951) had daar in de passages naast cafélunchroom De Brasserie een expositieruimte ingericht. Wim Hofman was de eerste beeldend kunstenaar die er zou exposeren. Ongehinderd door enige kennis liep ik er binnen en William die ik reeds jaren kende, begroette mij hartelijk en zei terloops tegen de mij onbekende kunstenaar en schrijver: 'Als wij straks dood zijn, Wim, mogen wij bij Joost in zijn galerie hangen. Die doet alleen maar in overleden schilders'. Niet bepaald een vrolijke introductie, maar wel één waar wij toen hartelijk om konden lachen. Dat ik beiden zou overleven, dat is dan galeriegewijs, was niet erg aannemelijk, dus zou het er wel nooit van komen. Niet voor William en niet voor Wim Hofman waar ik net kennis mee gemaakt had. Nu vele jaren en met een derde Hofman expositie in voorbereiding, moet ik weer aan deze eerste ontmoeting met Wim Hof man terugdenken. Beide kunstenaars zijn deze eerste ontmoeting misschien alweer vergeten. Hoe anders zou het lopen... Thuis gekomen vertelde ik mijn vrouw Annette over deze ontmoeting in De Drvkkery. Tot mijn verbazing wist zij mij precies te vertellen wie de Vlissingse beel dend kunstenaar en schrijver Wim Hofman was. Hij was niet alleen een beeldend kun stenaar, maar vooral een beroemde kinder boekenschrijver, die al heel veel prijzen, gouden en zilveren griffels en penselen ge wonnen had. Dit was dus blijkbaar een hiaat in mijn kennis. Maar ja, om eerlijk te zijn, ik had niet zo heel erg veel met heden daagse kinderboeken. Als een goede huis vader had ik mijn zonen op jonge leeftijd uit de mij bekende kinderliteratuur voorge lezen en erg veel hedendaags was daar toen niet bij. Als alleenstaande, werkende vader had ik ook erg weinig tijd en kennis van zaken om mij daar verder in te verdie pen. Maar eindjaren negentig werd ik daar, na deze bijzondere ontmoeting in De Wim's werktafel Drvkkery, door mijn Annette over bij gepraat, met haar dringende advies om eens contact op te nemen met Wim Hofman en een mooie expositie over en met hem te organiseren in mijn galerie. Nu ben ik niet iemand die direct adviezen ter harte neemt, ik was beroepshalve altijd gewend om ze te geven; laat staan op te volgen, hoe goed ook gemeend. Het heeft nog jaren geduurd voor ik de telefoon pak te om mijn stadsgenoot Wim Hofman op te bellen voor een afspraak en om te informeren of hij belangstelling had bij mij in mijn Middelburgse galerie De Vier Gemeten te exposeren. 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 6