Inmiddels was het voorjaar 2002 en had ik mijn activiteiten, na mijn prepensioen eind 2000, in een aanzienlijk groter pand in de Middelburgse Lange Noordstraat voort gezet. Ik had nu veel meer ruimte tot mijn beschikking om naast mijn normale activi teiten, overleden Zeeuwse kunstenaars, een goede expositie van een hedendaagse kun stenaar te organiseren. In mijn voormalige kleine maar gezellige expositieruimte aan de Kousteensedijk was dit onmogelijk ge weest. Nu werd het tijd om Annettes advies ter harte te nemen. Wim Hofman reageerde positief, maar wil de eerst kennis met mij maken en de gale rie komen bekijken. Ook hij was, net zoals ik trouwens, onze eerste ontmoeting van ja ren daarvoor vergeten. Vreemd eigenlijk, maar met geen woord hebben wij erover gerept die middag. Het ijs was snel gebro ken toen hij hoorde dat ik uit Eindhoven kwam. Zijn Valkenswaardse oorlogsperiode, hoe jong hij toen ook was, heeft een onuit wisbare indruk op hem gemaakt en ik was in dezelfde omgeving opgegroeid. En mijn grootvader had de laatste jaren van zijn le ven in Valkenswaard gewoond. Er was bij na meteen een wederzijds gevoel van her kenning. Wij hebben die eerste middag veel gepraat en koffie gedronken en eigenlijk weinig over kunst gesproken. Meer over zaken die ons dagelijks bezig hielden en het viel mij direct op wat een originele geest Wim heeft en hoe oorspronkelijk zijn gedachten zijn. Dat moet natuurlijk ook wel als je schrijver bent, denk je dan als buitenstaander en wat een bescheiden man. Totaal geen poeha, maar gewoon een hard werkende schrijver- illustrator en beeldend kunstenaar, die eigenlijk moeite heeft met al te veel be langstelling. Geen kunstenaar die graag en luidruchtig aan de weg timmert en met een portfolio galeries langs gaat om daar te vragen er te mogen exposeren. Eigenlijk leken wij wat dat betreft wel een beetje op elkaar. Want aanvankelijk vond ik het wat gênant om te bellen voor een afspraak met mijn beroemde stadsgenoot. Wim houdt er eigenlijk niet van om aan een vreemde te laten zien wat hij maakt en allemaal doet. Schilderij van werktafel (particuliere collectie) Na deze eerste aangename ontmoeting volgden er meerdere en bezocht ik onder andere zijn atelier, tevens werk- en schrijf ruimte. Een heerlijke plek waar je van de ene in de andere verbazing valt, door alles wat er te horen en vooral te zien is. Een ge noeglijk 'hol' waarin je je terug kan trekken om te creëren. Een werktafel waarop het een geordende puinhoop is, maar waar ook geen voorwerp verkeerd of teveel ligt. De juiste plek voor een originele geest. Wat een aangenaam leven moet dat zijn, denk je dan en een gevoel van gezonde jaloezie bekruipt je. Wantje realiseert je dat het bij tijd en wijle ook wel eenzaam moet zijn, al tijd maar weer met een leeg blad papier of karton beginnen om te schrijven of te schil deren. Je moet over een enorme zelfdisci pline beschikken om met grote regelmaat je creaties het licht te doen zien, wil je zo succesvol zijn als Wim Hofman. Neen... dat zou mij, buiten het feit dat ik niet scheppend creatief ben, niet lukken. Jaar in jaar uit, u moet zich dat voorstellen, dan maak ik liever mooie exposities van zijn beeldende werk. Juli 2006 5

Den Spiegel | 2006 | | pagina 7