Kloekmoedig wil Hubein hier lijf en leven wagen Tot redding van bnnds vlag. Hij kou bet niet verdragen Hat die veroverd werd. Fluks zwom bij naar de boot, Kn kwam behouden wéérhoe ook de vijand schoot. Hobein redt de Nederlandse vlag op 19 maart 1831; houtgravure (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) redden van de Nederlandse vlag op de Westerschelde in 1831. Welke Vlissinger kent Jacob Hobein niet, schreef archivaris Van Grol in de Vlissingsche Courant van 18 maart 1931. In 2006 zal dit aantal da nig geslonken zijn, al kennen de meeste Vlissingers natuurlijk de Hobeinstraat. Tijd voor een hernieuwde kennismaking. Heldendaad Wat is nu eigenlijk de verdienste van Jacob Hobein? Hij was in 1810 in Den Haag ge boren en ging na de dood van zijn moeder al op 13-jarige leeftijd naar zee. in 1830 volgde bevordering tot matroos 2e klasse. In marinedienst was hij veelal te vinden op de Westerschelde. De periode 1830-1839 staat bekend als de Belgische opstand, een tijd waarin België haar zelfstandigheid bevocht en dit ten koste van Noord-Nederland realiseerde. Op 19 maart 1831 lag Hobein met een ka nonneerboot en enkele andere schepen tussen Biervliet en Philippine. Een sloep met de Nederlandse vlag dreigde in handen van de Belgische opstandelingen te komen. Een poging door twee manschappen dit te verhinderen mislukte. Toen de vraag aan Hobein gesteld werd om de sloep met vlag terug te halen bedacht hij zich geen mo ment. Zelf zegt hij in het handschrift: 'Ik nam zulks aan, ik was nogal niet aan een klein gerugje beureest en van terug te komen dat had ik nooit gedaan. Maar toch spande het er aan, want ik was wel eerst aan het water, maar kwam er weder uit om Graf en gedenkteken In het plantsoen tegenover het Streek ziekenhuis Walcheren aan de Koudekerkse- weg ligt het graf met gedenkteken van Jacob Hobein. Op de verticale achterzerk staat te lezen: 'Hier ligt Jacob Hobein, die als matroos 2e klasse op den 19den maart 1831 onder een hevig vijandelijk geweer vuur de Nederlandsche vlag uit 's vijands hand redde, en zwemmende terugbracht aan boord der kanonneerboot no. 30.' Onder de inscriptie is een sloep uit die tijd afgebeeld, waarover de Nederlandse vlag ligt. Bij de dood van Hobein in 1888 legden Marinepersoneel en loodsen geld bij elkaar om het gedenkteken te kunnen oprichten, in mei 1890 volgde de onthulling en over dracht aan het gemeentebestuur van Vlis singen. Jacob Hobein op latere leeftijd met zijn onder scheidingen, circa 1880 (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Oktober 2006 19

Den Spiegel | 2006 | | pagina 21