Het ms Baloeran op volle zee; de kaart wordt aan boord geschreven en gepost op 18 oktober 1938 tijdens de 35e retourreis, getuige het kortebalk stempel Postagent Batavia-Rotterdam op de Indische postzegel. gedwongen onderdelen van de motoren bij de Gebroeders Sulzer in het Zwitserse Winterthur te laten vervaardigen. Door een te nauwe Vlissingse sluis en door een werkstaking wordt KMS-bouwnummer 188 een KMS-schip dat Vlissingen nooit gezien heeft. Bij de tewaterlating op 29 augustus 1929 wordt bouwnummer 188 gedoopt met de naam Baloeran, naar een 1556 meter hoge uitgedoofde vulkaan in de noordoostpunt van Java. De interieurs van de Baloeran worden ont worpen door H.P. Mutters en zijn studio in 's-Gravenhage. Mutters sluit aan bij de art deco, de internationale kunststroming uit de jaren twintig van de vorige eeuw, een stijl met geometrische patronen en vloeien de natuurvormen, zoals gestileerde bloem motieven, welgevormde jonge maagden en ranke hinden. Een keur van kunstenaars staat Mutters terzijde. De beeldhouwer T. Dupuis, de schilder P. van der Hem, de glaskunstenaar A.D. Copier en de gobelin wever J.F. Semey werken aan het rijke in terieur van de Baloeran. Op 9 april 1930 wordt de Baloeran overge dragen aan de Rotterdamsche Lloyd. In het boekwerk dat de Rotterdamsche Lloyd toen uitgaf, zijn een aantal aquarellen van Han van Meegeren afgebeeld, een schilder die in 1945 grote opschudding zou veroorzaken door zijn vervalsingen in de stijl van Johannes Vermeer en Pieter de Hooch. De luxe van het schip lijkt overdreven. Maar dit moet gezien worden in de tijd. De luchtvaart was in volle ontwikkeling en wordt voor het vervoer van passagiers en post een moordende concurrent. De scheepvaart heeft de tijdsduur van de reis tegen; vijf dagen per vliegtuig, vier weken per boot. Om te kunnen concurreren, moest daar luxe tegenover staan. Alleen al bij het zien van het scheepsuiterlijk en het comfort moet een verlangen ontstaan om met zo'n schip een passage te maken naar Indië. De Indië-reizen van het ms Baloeran Het ms Baloeran heeft 39 Indië-reizen ge maakt; op die reizen genieten ongeveer 50.000 passagiers van luxe en comfort. In Oktober 2006 5

Den Spiegel | 2006 | | pagina 7