Vlissingen in boeken (vervolg) WiM Hofman De Vlissingse Coosje Busken moet een zeer begaafd meisje zijn geweest en werd door de schrijfster Elisabeth Bekker (Betje Wolf) erg bewonderd. In juli 1773 kreeg ze op school een eerste prijs voor Latijn en Grieks. Het gemeentebestuur gaf haar een mooi stel boeken, netjes ingebonden en met het Vlissingse wapen versierd. Van do minee Vrolikhart kreeg ze een boekje van Anna Maria Schuurmans, toen een wat be ruchte vrouw. Jacoba ging in september van dat jaar in een Vlissingse wolwinkel werken, waar ze tevens voor naaister leer de. In augustus 1789 trouwde ze met de in Vlissingen geboren Samuel Theodore Huet, zoon van een predikant. En het jaar daarop kreeg ze een kind. In het dagboek van haar vader, Conrad Busken, kunnen we lezen dat het geen een voudige bevalling was: 16 Augustus is mij ne dogter Huet, des Maandags 'sachtermid- dags ten 2 uuren, door hulp uan God en de handen uan Vroedmeester Nolson gelukkig, maar met de uiterste moeite en smart, en dus ter naauwernood zonder instrumenten, regt op staande, door 3 mans gesteund wordende (want urouwenhulp bezweek) verlost en met een welgeschapen zoon ver blijd geworden, die naderhand, bij den doop den naam Daniël Theodoor verkreeg. Hoewei zij den ganschen tijd harer dragt meerendeels gezond en wakker geweest is, heeft zij egter eenen moejlijken en lang- duurige arbeid moeten bezuuren, hebben de zig de beginselen der weeën Vrijdags, en dus vier dagen te vooren doen gevoelen, die haar nagt noch dag eenige rust toelieten, en haare kragten zonder verpozing, zodanig uitputten datze ten laatsten, met een afge- foltert lichaam zou bezweeken hebben, in dien niet, in de laatste 3 uuren, voor haare verlossing de hemel eenige genadige uit komst verleent had; zij is vervolgens, zon der eenige toevallen teregt gekomen, en kreeg van den beginne af aan overvloedig zog, zo dat zij binnen vier weeken volko men in staat was haaren kerkgank te doen. De Bellamykade circa 1890; met de geboortehuizen van Jacobus Bellamy (derde pand van rechts) en Coosje Busken (pand rechts van de Sint Jacobstoren) Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 12