Van schepen, postzegels en wonderlijke geschriften Aafke Verdonk-Rodenhuis Na het feestelijke 'Hofman'nummer nu weer een aflevering van Den Spiegel zoals u die min of meer van ons gewend bent. We gaan terug in de tijd aan de hand van verschillende bronnen, belichten maritieme aspecten en nemen een kijkje in het Gemeentearchief Vlissingen. Het eerste artikel De Baloeran, een scheeps- biografie van KMS-bouwnummer 188, is geschreven door Jan Hintzen. Volgens de schrijver lijkt de historie van bouwnummer 188 een spannend jongensboek. Het ver haal over de Baloeran is dan ook wel heel bijzonder, een scheepsbiografie waard. Jan Hintzen wijst bovendien op leuke verban den met de wereld van de filatelie. De Baloeran staat afgebeeld op enkele postze gels. Vlissingen in boeken van Wim Hofman is het vervolg op het artikel in Den Spiegel nummer 3, het speciale 'Hofman'nummer, waarin Wim Hofman, zoals hij zelf zegt een beetje grasduint in oude boeken, waaron der The Boy's own volume of Fact, Fiction, History and Adventure. Dat vorige artikel eindigt met Betje Wolf. Nu begint Hofman met de zeer begaafde Vlissingse Coosje Busken. We komen een en ander te weten over haar en haar omgeving via vader Conrad Busken, die over allerlei vaak on aangename zaken bericht in zijn dagboek. Het dagboek ligt in het Letterkundig Museum in Den Haag. Het artikel Zeeland door Vlaamse bril is een korte samenvatting van de lezing op 18 mei jl. Deze lezing werd gehouden voor de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen door Axel Buyse vertegenwoordiger van de Vlaamse regering binnen de Belgische am bassade in Den Haag. Voor het artikel is uitgegaan van de sheets van de lezing en een resumé van de heer Buyse. Het verhaal is zoals hij het noemt een geschiedenis van nauw contact en historische vervreemding. Het voert ons van de Middeleeuwen tot in onze tijd, waarin Zeeuws-Vlaanderen en Vlaanderen dichter bij elkaar gekomen zijn. Aanwinsten voor het Gemeentearchief van Ad Tramper vertelt over een wel zeer bij zondere brief aan Michiel de Ruyter, ge schreven toen deze al 230 jaar dood was. Verder een handschrift van Jacob Hobein, waarin hij zijn levensverhaal vertelt. Wij kennen allen de Hobeinstraat, tijd om op nieuw eens kennis te maken met deze dap pere Vlissinger. Een andere bijzondere aan winst zijn de veertig nummers van het in 1892 elke zondag verschijnende Geïllu streerde Zondagsblad. Voor 30 cent extra per drie maanden werd dit samen met de Vlissingsche Courant bij de abonnee thuis bezorgd. De uitgaves zijn vaak mooi geïl lustreerd met houtgravures. Kortom zeer interessante aanwinsten voor het archief. Wij wensen u veel lees- en kijkplezier met deze Spiegel. Dan zeker nog de moeite waard om te gaan bekijken, als u dat al niet heeft gedaan zijn de tentoonstellingen in ons muZEEum: De Jonge Hofman, Vlissingen en het vlot in Onderdoor tot en met 21 januari 2007 en De zee van Wim Hofman, nog tot en met 3 december 2007. Tot en met 5 februari 2007 is ook nog Op reis met Wim Hofman te zien. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2006 | | pagina 4