vriendenvereniging stelde de financiën be schikbaar. P.J. Schotel was de zoon van de bekende zeeschilder Johannes Christiaan Schotel. Behept met hetzelfde talent als zijn vader kwam Schotel junior op 22-jarige leeftijd in dienst als tekeninstructeur van het Koninklijk Instituut voor de marine in Medemblik. In 1850 verliet hij deze dienst en via Kampen vertrok hij naar het kunste naarscentrum Düsseldorf. In 1860 verhuis de hij naar Dresden, waar hij in 1865 over leed. Werk van Schotel is in diverse musea in Nederland te vinden. Het betreft voorna melijk zeegezichten en scheepsportretten. Schotel had een hekel aan de in zijn tijd po pulaire stroming van de Romantiek en hield vast aan de klassieke Hollandse School. Het door het Gemeentearchief verworven schetsboekje is eigenlijk een reisschets- boek: beginnend op de rede van Vlissingen, eindigt de tekenaar in Emmerik in Duits land. Tekeningen van de rede van Vlis singen zijn voorzien van interessante details over lichtval op de zandbanken en de grijstinten in de wolkenpartijen. Ook de te keningen van een tonnenlegger en een stei gerschuitje zijn bijzonder, omdat er weinig gegevens bekend zijn over deze scheepsty- pen. Aan de hand van dit schetsboekje kon een in het archief aanwezige aquarel van J.C. Schotel met zekerheid als een Vlissingse voorstelling aangeduid worden. Het schetsboek dient nog wel gerestaureerd te worden. Bijzonderheden van het schetsboek: Afmetingen: 16,5 x 23 cm Aantal bladen: 57 Techniek: potlood, gewassen inkt en sepia Aantal bladen betrekking op Vlissingen: 17 Het schetsboek van J.H.B. Koekkoek Johannes Hermanus Barend Koekkoek werd in 1840 te Amsterdam geboren en overleed in Hilversum in 1912. Hij stamde uit het bekende schildersgeslacht Koek koek, waarvan Barend Cornells de bekend ste was. Hij werd opgeleid door zijn vader Hermanus en schilderde voornamelijk land en zeegezichten. Via Amsterdam en Nieuwer-Amstel vestigde hij zich in 1864 in Hilversum, waar hij zich ook bezig hield met kunstnijverheid. Op 3 mei 1873 maakte Koekkoek zijn op wachting in Vlissingen en maakte een aan tal schetsen. Onderwerpen waren het Kei- zersbolwerk met waterpoort en de haven hoofden, de haveningang met de Beurs en Smalle Kade, de Achterhaven, enkele ge bouwen, waaronder een deel van het Van Dishoeckhuis en de duinen. Of deze studies geleid hebben tot verdere uitwerkingen in schilderijen is niet bekend. Bijzonderheden van het schetsboek: Afmetingen: 14,5 x 23 cm Aantal bladen: 19 Aantal bladen betrekking op Vlissingen: 11 Techniek: potlood en aquarel Het schaalmodel van het standbeeld van De Ruyter Bijzonder is het door Louis Roijer in 1841 vervaardigde schaalmodel van het stand beeld van Michiel de Ruyter. Door een bij drage van de Vrienden en een forse duit in het zakje van de Vereniging Rembrandt kon dit voor Vlissingen belangrijke object in 1998 worden toegevoegd aan de collectie. Het beeldje is te zien in de permanente op stelling van het muZEEum, afdeling avon tuur. De Litho-aquarel van Herman Berserik Dit werk kon worden aangeschaft op een verkooptentoonstelling in Domburg. Herman Berserik was een bekend Haags kunste naar, die in 2002 op 80-jarige leeftijd over leed. Werk van hem is onder andere in het Haags gemeentemuseum te vinden. De uit 1994 daterende litho-aquarel heeft door Berserik de titel meegekregen 'Het Roei- hoofd'. Herman Berserik werd bekend door zijn figuratieve kunst, waarin de realiteit al- 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2007 | | pagina 14