Vrienden voor het leven Een gesprek met 'de dames van het eerste uur' Aafke Verdonk-Rodenhuis Op een zonnige herfstochtend enkele weken ge leden, had ik een gesprek met drie 'dames van het eerste uur'. Het eerste uur van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen. Het gesprek was geanimeerd, een klein beetje chaotisch, gezellig als de vergaderingen van weleer. Het gaat hier over de beginjaren van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen. Hoe begon het allemaal? Willemien van Nassau, Mariette van der Sluis en Else Sauer weten het allemaal nog goed. De verhalen, de ware geschiedenis en de anekdotes, meer dan twee uur lang praten wij er zeer enthousiast over. Zelf ben ik dan wel geen 'dame van het eer ste uur', maar van 1989 tot en met 1993 maakte ik deel uit van het bestuur en ook voor mij kwamen veel herinneringen weer tot leven. Het tienjarig bestaan bijvoorbeeld lijkt ook nog maar zo kort geleden. Veel van de verhalen zullen ook bij onze le zers ongetwijfeld herinneringen boven ha len. Immers Den Spiegel bestaat in het ko mende jaar, 2007, ook vijfentwintig jaar! Was de eerste algemene ledenvergadering op 13 maart 1982, de eerste Spiegel ver scheen in juni 1982. Gestencild en met een simpel buitenkantje, de tweede zag er al weer fraaier uit. De bezorging werd gedaan door vrijwilligers, leden zelf en schoolkin deren. In 1986 verscheen Den Spiegel gedrukt en in een nieuwe vorm. Van toen naar nu is Den Spiegel wel veranderd, maar toch zeer herkenbaar Den Spiegel gebleven. Toen de plannen werden gesmeed om Den Spiegel voortaan te laten drukken, kwam er uiteraard een financieel probleem bij. Er werd besloten adverteerders te zoeken. Mariette van der Sluis nam deze taak op zich en ging Vlissingse ondernemers af om aan advertenties te komen. Later maakte zij dan weer het rondje, dit keer om het geld op te halen. Terug naar de oprichting van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissin gen. Voor er sprake was van een vereniging wa ren er donateurs, zogenaamde ƒ1,- leden of slapende vrienden. Eind 1981 besloot Wilbert Weber, via de toenmalige gemeen tesecretaris Jos van Nassau iets te onder nemen. De slapende vrienden moesten als het ware wakker worden, er was structuur gewenst. Wilbert stuurde een brief aan ver schillende van deze mensen en kreeg reac tie! Drie mensen meldden zich aan: Wille mien van Nassau, Else Sauer en Gerard Kloeg. Zij vormden de kern voor het be stuur, later uitgebreid met Mariette van der Sluis en de heer F. Groote. Nog later kwa men er anderen bij: Bertie Cohen, Kees van Kralingen, Jan Weug. Bij notariële acte werd de Vereniging Vrien den van het Stedelijk Museum Vlissingen opgericht. Er werd gekozen voor de vorm van een vereniging en geen stichting. Een vereniging is een democratische vorm: het bestuur kan door de leden ter verantwoor ding worden geroepen. Bij de eerste alge mene ledenvergadering waren er al 132 le den. De bestuursvergaderingen werden maan delijks gehouden, in de kelder van het mu seum, waar ook een keukentje was, dus koffie was geen probleem. Zoals al opgemerkt had de Vereniging al snel haar tijdschrift Den Spiegelmet Else Sauer en Gerard Kloeg in de redactie. Later waren er redactieleden als Mariette van der Sluis, Ronald den Broeder, Lydia Wolter- Januari 2007 5

Den Spiegel | 2007 | | pagina 7