handige winkelier, die op deze manier een prima reclame voor zijn winkel had ont dekt. Eentje die het heden ten dage ook nog steeds goed doet is de locatie Oude Tim merwerf. Dat is het gebied ten zuiden van de De Ruyterjachthaven, rondom het Arse naal. Veel Vlissingers denken dat we hier het geboortehuis moeten zoeken. In een vaargids voor de Westerschelde komen we de volgende zin tegen: 'Het Vlissingse ge boortehuis van De Ruyter bestaat niet meer. Het moest in de negentiende eeuw wijken voor de bouw van het Arsenaal, een militair magazijn'. Verder ook hier natuur lijk geen bronvermelding. Voor 1810 was hier een respectabel wijkje gevestigd, dat in de boeken bekend staat als De Oude Timmerwerf. Ook was hier een lijnbaan gevestigd. Waar de Oude Timmerwerf zijn verkiezing aan te danken heeft is vooralsnog onduidelijk. Hiermee staat de teller op zes, dus eigenlijk nog een te gaan. Het zevende huis is het onbekende huis: we weten niet waar De Ruyter geboren is, eenvoudig omdat de bronnen hierover zwijgen, De primaire bronnen zwijgen zelfs over zijn geboorte, dus laat staan over zijn geboortehuis. Het zevende geboortehuis kan dus overal in Vlissingen staan, ja zelfs er buiten. Naschrift Natuurlijk kunnen we ergens een pand aan wijzen en er romantisch-nostalgische ge voelens op los laten; maar laten we ons omwille van wat voor doeleinden dan ook verre van volksverlakkerij houden. Je zal ze de kost moeten geven al die ge boortehuizen in Nederland of andere bij zondere plaatsen waar hoegenaamd eeu wen geleden een - naar later bleek - bijzondere gebeurtenis had plaatsgevonden. Al die gevelstenen, die in gevels gemetseld zijn met het idee 'hier moet het ergens ge weest zijn'. Zeker, meestal gebaseerd op enig onderzoek, maar vaak geredeneerd vanuit een afgeleide bron en vaak ook een vorm van wishful thinking. Bronnen Gemeentearchief Vlissingen, Archief en verzameling C.P.I, en P.K. Dommisse Gemeentearchief Vlissingen, Archief Hervormde ge meente Vlissingen; lidmatenregisters en onder trouwregisters Gemeentearchief Vlissingen, Handschriftencollectie; extract uit de doop-, ondertrouw- en lidmatenre gisters van de Nederduits gereformeerde gemeente van Vlissingen. N.B. Betreft handschrift van Simon van der Swalme Gerardt Brandt, Het leuen en bedrijf van de heere Michiel de Ruiter, hertog, ridder en lieutenant admi raal, uan Hollandt en West-Vrieslandt (Amsterdam 1687) - P.J. Blok, Michiel Adriaanszoon de Ruyter ('s- Gravenhage 1928) Ronald Prud'homme van Reine, Rechterhand uan Nederland: Biografie uan Michiel Adriaenszoon de Ruyter (Amsterdam 1996) - W.A. Ockerse en A. Kleijn geb. Ockerse, Gedenkzuil op het graf uan Jakobus Bellamy(Haarlem 1822) - Middelburgsche Courant: 31-08-1894, 1-9-1894, 4-9-1894, 7-9-1894, 10-9-1894, 13-9-1894, 15-9-1894 Prouinciale Zeeuwsche Courant, 25-8-1948 Goesche Courant, 6-9-1894, 8-9-1894 - P.K. Dommisse, Michiel Adriaansz. de Ruyter en zijn naaste familie: eensluidend afschrift der te Vlissingen aanwezige genealogische bronnen en brieuen, met eenige aanteekeningen (Vlissingen 1907) A. Meerkamp van Embden, Het huis uan Michiel Adriaansz. de Ruyter te Vlissingen 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2007 | | pagina 10