Reders en vlootvoogden Huwelijkspolitiek vau de Lampsius' en de De Ruyters iu zeventiende-eeuws Vlissingen Jeroen-Martijn Hangoor Het is een oude roddel, achterklap kunnen we het zelfs noemen. De ster van het touwslagers knechtje kon zo fluks en effectief stijgen door een onwettige familierelatie met zijn eerste werkgever. En de familie probeerde met hulp in zijn carrière de misstap van één van haar leden weg te wissen. Het is een hardnekkig verhaal, ondanks het gemis aan gegronde redenen. Het enig aangevoerde 'feit' is namelijk de gelijkenis tussen werkgever Cornelis Lampsins en zijn werknemer Michiel Adriaensz. de Ruyter. Als we kunsthistorici echter mogen geloven, lijken alle zeventiende-eeuwers op elkaar. En toch zijn deze, we kunnen stellen: de twee spraakmakendste families van Vlissin gen, wel degelijk aan elkaar verwant. Mis schien niet helemaal uit vrije keuze, maar uit overwegingen van status en andere dy nastieke belangen. Er is niets nieuws in de geschiedenis. Sociaal-maatschappelijke verschuivingen zijn altijd al aan de orde geweest; eerder dan onze eigen twintigste eeuw, was er een heftige verandering aan het einde van de Middeleeuwen. De oude vanzelfsprekende macht van de eerste en tweede stand, res pectievelijk de geestelijkheid en de adel, werd in twijfel getrokken. De Europese maatschappij veranderde gedurende de ge hele zestiende eeuw, versneld door de snel le en blijvende opkomst van de grote refor mators en de ingrijpende oorlogen die ermee gepaard gingen. Bij aanvang van de zeventiende eeuw was er een samenleving die nog weinig overeenkwam met die van voorgaande eeuwen. Er was een nieuwe tijd. in de Nederlanden stond alles in het te ken van de jonge Republiek, de opbloeien de koophandel, de protestantse religie die ook in de (Noordelijke) Nederlanden be staansrecht had gevonden. Bovendien was de oorlog die nog zeker vijftig jaar vele le vens zou beïnvloeden en later bekend zou zijn als de Tachtigjarige Oorlog, prominent aanwezig. In de zeventiende eeuw kreeg de burgerij meer macht, zij die succesvol waren al thans. In de steeds belangrijker wordende steden van de Republiek vormden zij fac ties die de macht uitvoerden en eenmaal op het bestuurlijk pluche waren zij moeilijk weg te krijgen. Ambten en functies werden verdeeld over familieleden en vrienden die vervolgens vaak familie werden. De ge voerde huwelijkspolitiek hierbij doet den ken aan een harteloos systeem waarbij zo nen en dochters aan gelijke, of machtiger, families werden verhandeld. Maar samen met de welstand en bevoorrechte posities, is het in die tijden onlosmakelijk verbonden met het behoud van macht en status. Eigenlijk was het niet meer dan een geko pieerde handelswijze van de oude adel die het voorheen voor het zeggen had. De har monie binnen een huwelijk bestond uit ge lijkheid van afkomst, familierelaties, ver mogen en opvoeding. Wederzijdse affectie was mooi meegenomen, maar niet nood zakelijk. De immigranten: Lampsins De Lampsins behoren al zolang er gege vens over hen bekend zijn, tot de hogere burgerklasse. In de zestiende eeuw bezetten zij reeds een aantal hoge ambten in de ste delijke regering van Oostende en naar ver luidt hebben zij verwanten op dezelfde po sities in nabijgelegen Vlaamse steden. Aan het einde van de zestiende eeuw, als de strijd in de Vlaamse landen echt bedreigend April 2007 9

Den Spiegel | 2007 | | pagina 11