Portret van Cornelis Lampsins Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen wordt, besluiten zij met een aantal verwan ten Oostende te verlaten. Kort daarna vin den wij hen terug in de drie Walcherse ste den Middelburg, Vlissingen en Veere. De reden voor deze opsplitsing is vooralsnog niet bekend, maar door zich daar perma nent te vestigen - en dankzij de snelle groei van deze steden - bekleden zij al spoedig dezelfde ambten als voorheen in Oostende. Zoals immigranten altijd al hebben gedaan - en nog steeds, al vinden wij dit nu ineens ongepast - trouwen zij met die families die eveneens uit Vlaanderen afkomstig zijn en zelfs alleen met die families uit Oostende. Zo vormt zich met de nauw verwante fami lies Lampsins, Velters, Kien, De Haze en Muenicx een 'Oostendse factie', verspreid over drie steden. In drie generaties is de macht van deze factie groot in de Walcherse steden en dat blijft zo tot aan de omwenteling van 1795. Het duurt ongeveer drie generaties alvorens er besloten wordt tot het sluiten van huwelijken met andere gevestigde of maatschappelijk stijgende fa milies; meestal om de reeds bestaande wel stand en macht te verstevigen. In de ont wikkeling van de familie Lampsins in Zee land, genomen over driehonderd jaar, beleeft zij haar top in het midden van de ze ventiende eeuw met het handelshuis van de gebroeders Adriaen en Cornelis Lampsins. Na nog een eeuw van min of meer onbete kende status, bereiken zij op het laatst - de familie sterft uit voor 1850 - het tweede hoogtepunt: vertrouwelijke posities aan het koninklijk hof van Oranje. De autochtonen: De Ruyter De opkomst van een familie kan ook te danken zijn aan de verdiensten van één persoon, zoals in het geval van de familie De Ruyter, die aanvankelijk tot de arbei dersklasse behoort en op dat moment nog niet eens de familienaam De Ruyter draagt. Wederom door het bovengeschetste feno meen van een jonge staat met groeiende steden en een bloeiende koophandel, is het 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2007 | | pagina 12