Le Nolle et Genereux vice Jtdmiral Michel Adr.de Rvyter. comman deur de l'jlrmé Nana lie de Hollande. HenJ. Brrckmvu Jr L-Jt/culg. J>"i Mcjtfint etcud. mogelijk dat iemand versneld carrière kan maken, zij het ditmaal vanuit de lagere klasse. We zien in het geval van de vloot voogden identieke patronen bij de families Evertsen, Tromp en Banckert. Van Michiel de Ruyter is bekend dat hij in zijn eerste beroepsjaren in dienst is van de Lampsins. Er doen echter wat misverstan den de ronde. Allereerst zou hij vóór het moment dat hij gaat varen (1618) in dienst zijn op de lijnbaan van de broers Adriaen en Cornelis Lampsins. De feiten en simpel rekenwerk leveren echter op dat de lijn baan op dat moment nog eigendom is van en geleid wordt door hun beider vader: Jan Lampsins. Daarbij zijn de beide broers zelf amper zeven tot tien jaar ouder dan Michiel. Ook na de dood van Jan Lampsins in 1619 lijkt het eerder aannemelijk dat diens eigen vader, de oude Cornelis Lamp sins en zijn weduwe Janneke Velters voor lopig het handelshuis hebben geleid; want ook dan zijn de broers nog niet meerderja rig. Portret van Michiel de Ruyter Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen Op het moment dat De Ruyter, na enkele jaren in dienst van de familie Lampsins, heeft gevaren - eerst als kaapvaarder, later in de meer verantwoordelijker handelsvaart - en hij financieel gezien steeds beter ge positioneerd raakt, stijgt ook zijn aanzien. Met zekerheid kunnen we het jaar 1641 als peiljaar stellen van zijn status als 'man van aanzien'. In dat jaar wordt hij door de Staten Generaal benoemd tot schout-bij-nacht, op voorspraak van de Zeeuwse admiraliteit. Hierbij wordt thans aangenomen dat het op aanbeveling van de Lampsins is geschied. Niet verwonderlijk is dan ook dat hij het schip De Haze onder zijn hoede krijgt, een omgebouwde koopvaarder die door de Lampsins werd verhuurd aan de admira liteit. Dat na deze aanstelling zijn ster alleen nog maar rijzende is, weten we uit allerhan de biografieën en geschiedenisboeken. Met de Slag bij Plymouth en zijn verdere suc cessen gedurende de Eerste Engelse Oorlog (1652-1654) wordt De Ruyter als een held beschouwd. Vanaf dat moment moet hij zo- April 2007 11

Den Spiegel | 2007 | | pagina 13