rebus. Tevens wordt hij als ridder opgeno men in de Orde van St. Michel, waarvan hij hoogst ongebruikelijk, zowel het keten (herkenbaar aan de schelpen) als het draagkruis ontvangt, in 1666 wordt ook De Ruyter het lidmaatschap gegeven en ook hij ontvangt het keten. Lampsins laat zijn portret bijwerken: het kruis wordt erbij ge schilderd. De Ruyter laat zich voortaan op elk nieuw portret met het keten afbeelden. De tweede band wordt gelegd, waarschijn lijk ook ditmaal onder strikte regie van de leidende generatie Lampsins. In juni 1663 gaat de recent geworden weduwnaar Jan Schorer in ondertrouw te Vlissingen met Alida de Ruyter, de tweede dochter van de vice-admiraal. Een maand later wordt het huwelijk voltrokken in de Amsterdamse Nieuwe Kerk. De bruidegom is door zijn va der Abraham Schorer een telg van de koopmans- en regentenfamilie Schorer; zijn moeder is Cornelia Lampsins, de tweede zuster van de eerder genoemde broers. Het huwelijk duurt niet lang. Jan Schorer over lijdt tien maanden later, zijn weduwe en hun één maand oude dochtertje Cornelia achterlatend. Desondanks raakte De Ruyter met twee van deze huwelijken in korte tijd nauw ge lieerd aan de gevestigde elite; de Zeeuwse families op hun beurt hielden de communi catielijnen naar het rivaliserende Holland niet alleen kort, maar ook nog eens stevig in de hand. Einde relatie Een derde poging zal zeker in de planning hebben gelegen, maar het is anders ge lopen. In 1664 sterft Cornelis Lampsins in zijn huis aan de Vlissingse Nieuwendijk, nauwelijks twee jaar later volgt zijn broer Adriaen hem in Middelburg. Uit recent onderzoek is gebleken dat de familie daar na in hevige onderlinge strijd is geraakt over de beide nalatenschappen. De erfge namen zijn zelfs zo verdeeld, dat de diverse takken elkaar lange tijd alleen via raads heren hebben gesproken. De eenheid waar mee de twee eerdere huwelijken tot stand werden gebracht, ontbrak nu. Het derde huwelijk is dus nooit tot stand gekomen. Wellicht is dat de reden waarom De Ruyter's derde volwassen kind, Engel, nooit is gehuwd. üit dezelfde periode is een brief uit 1669 bekend van De Ruyter aan diens schoon zoon Thomas Potts (de tweede echtgenoot van Alida de Ruyter), waarin hij zich op wond over de machtsposities van de diver se families in Zeeland, waarmee hij beslist ook de Lampsins heeft bedoeld. Maar er is toch een teken dat hij zich later enigszins verzoend moet hebben met de Zeeuwse re genten. In 1673 huwt zijn jongste dochter Margaretha met de predikant Bernardus Somer. Hoewel zijn standplaats Amsterdam was sinds november 1671, is hij toch de zoon van een Vlissingse dominee en een dochter uit de regentenfamilie Kien - één van de families uit de Oostendse factie. Reders en vlootvoogden; hun beider zaken en welvaart waren nauw verbonden, de fa milies nog meer. Maar hoewel een deel van De Ruyters nazaten onder het voorouderlijk bloed ook dat van de Lampsins draagt, heeft het lange tijd geduurd voordat een zo veelbesproken directe bloedband als tussen Cornelis Lampsins en Michiel de Ruyter een feit genoemd kon worden. Pas in de jaren vijftig van de twintigste eeuw werden twee Nederlandse kinderen geboren die dankzij vader afstammelingen waren van de vloot voogd en door hun moeder nazaten van de reder. Bronnen: - D. Haks Huwelijk en gezin in. Holland in de 17de en 18de eeuw (CJtrecht 1985) - J. De Jong Een deftig bestaan, bet dagelijks leven van regenten in de 17de en de 18de eeuw (Utrecht/ Antwerpen 1987) Ronald Prud'homme van Reine, Rechterhand van Hederland: Biografie van Michiel Adriaenszoon de Ruyter Amsterdam 1996) Privécollectie J.-M. Hangoor: Onderzoeksdossiers Lampsins Privécollectie J.-M. Hangoor: Zeeuwse Elite, een ge nealogische database (1300) 1500-1900 (heden) April 2007 13

Den Spiegel | 2007 | | pagina 15