de zestiende eeuw was De Ruyter nog niet eens geboren en de boom voor het houten ornament moest waarschijnlijk nog geplant worden. Nieuwendijk 41 Er bestaat een foto van de voorgevel van het pand in 1964. Daarop is het grote ge velornament met de wapenschilden te zien in een slechte staat. Het is te dateren als midden achttiende-eeuws, of iets later en de stijl als rococo. De voorkant van de kroon is verdwenen en de kop van de leeuw lijkt ook aangetast. Boven de krul is de hijsbalk te zien, maar wat het interessant maakt, is de tweede gevelversiering daar boven die de gehele topgevel van het pand vult. De voorstelling is niet erg duidelijk, maar volgens een beschrijving, gevonden in het Gemeentearchief Vlissingen, gaat het om een 'ovaal met een bos touw'. Dit bo venste gevelornament is om een onver klaarbare reden verdwenen met de restau ratie of kort daarna. Navraag bij de familie Loontjens leverde niets op. Het is buitenge woon jammer dat dit onderdeel weg is, want de topgevel was daarmee een veel mooier geheel - de hijsbalk temidden van de ornamentiek. Bij de restauratie in 1964 is de gehele voor gevel, die tot dan toe geheel met stuc was bedekt en uit steensmetselwerk bestond, afgebroken en vervangen door een min of meer identieke gevel van half-steensmet- selwerk met daarachter een spouwmuur. Momenteel zit het ornament in een uitspa ring in de voormuur, maar vroeger zat die uitsparing in de gehele (steens)muur en keek je vanaf de zolder tegen de geschil derde achterkant van het ornament aan. Het paneel zelf bestaat uit een rij staande grenenhouten planken van vijf centimeter dik, die met pen-en-gatverbinding gemon- Het Pand Nieuwendijk 41, met boven in de gevel het ornament en de hijsbalk, ca. 1964 Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen April 2007 21

Den Spiegel | 2007 | | pagina 23