teerd zijn in een horizontale balk onderaan en een zwaar ornament met lofwerk boven aan. Op deze ondergrond is het wapen schild met de leeuw en het paard vastge spijkerd. De heraldische voorstelling zelf is eerst uitgezaagd en daarna gebeeldhouwd uit grenen balkhout, eveneens staand, van circa acht centimeter dik. Waar deze dikte te weinig was, zoals bij de kop van de leeuw en de romp van het paard, zijn er stukken op gelijmd of gespijkerd om tot de gewenste dikte te komen. De achterkant is nu geheel geschilderd met oranje loodmenie, maar daar onder zit nog de oude verf, een groenachtig zwart dat eveneens aanwezig is op de hijsstoel, die nog op de zolder van het pand aanwezig is; een unieke constructie. Het pand lijkt op het eerste gezicht zeven- tiende-eeuws, mogelijk nog ouder. De voor gevel echter lijkt met de gebogen rollagen boven de ramen achttiende-eeuws; al was de ruitindeling alsook de stuclaag op de ge vel wel als negentiende-eeuws te dateren. Onderzoek Tijdens het vooronderzoek naar de ge schiedenis van het ornament kwam ik al snel in contact met Ad Tramper van het Gemeentearchief Vlissingen. Hij verrichtte kort onderzoek naar de geschiedenis van het pand, maar werd weinig wijzer over de relatie tussen eigenaren en het ornament. Er werd contact gelegd met Jeroen-Martijn Hangoor voor direct onderzoek naar de wapenschilden. Het resultaat van zijn onder zoek is, dat nu eindelijk duidelijk is gewor den dat de wapens behoren bij een echt paar genaamd Parker, waar de link ligt met Michiel de Ruyter en wat in heraldisch op zicht de juiste kleuren zijn. Echter ook na dit onderzoek is er nog geen enkele schriftelijke bron ontdekt die een duidelijke link legt tussen het bewuste echt paar Parker en het betreffende pand. In het advies voor de kleurrestauratie dat Hangoor voor mij opstelde uit hij daarom de ver onderstelling dat het gevelornament den kelijk niet van oorsprong bij het pand hoort. Dit vanwege het totaal ontbreken van ondersteunende archiefgegevens. Het ornament zou van een ander pand af komstig kunnen zijn en wel als onderdeel van een balustrade. Daar heeft het inder daad veel van weg. Dergelijke balustrades komen in Holland, vooral Amsterdam, veel voor en dan meestal getooid met een ver gelijkbaar wapenschild. Dan moet dat ech ter wel een pand in rococostijl zijn geweest - en dan nog, dergelijke balustrades komen hier nauwelijks voor; ze zijn een typisch Hollands verschijnsel. Ik ken slechts één pand waar iets dergelijks aanwezig was, namelijk het in 1933 afgebrande Hotel Verseput aan de Lange Delft in Middelburg. Dat droeg toen nog een balustrade van steen. Een balustrade van hout is zeer kwetsbaar, daarom wordt het houtwerk in zo'n geval voor driekwart ingepakt met lood. Nu is op de foto uit 1964 inderdaad te zien dat vroeger bovenop de krul een dikke loodslab heeft gezeten. Maar aan de achter zijde ontbreekt ieder spoor van een loodbe- dekking. Een dergelijke loodslab bovenop gevelornamenten is overigens eerder regel dan uitzondering. In de derde plaats betekent de veronder stelling dat het ornament van elders is ge komen slechts een verplaatsing van het probleem, want waar is dan het bovenste verdwenen stuk (de 'ovaal met een bos touw') vandaan gekomen? En tenslotte, wanneer we de foto uit 1962 met een ver grootglas bekijken en letten op het metsel- verband direct naast het wapenschild, dan zien we dat dit geheel volgens de regels der kunst is uitgevoerd. Dit had nooit gekund als het ornament was afgezaagd en in een gat in de gevel was ingepast. Een derge lijke ingreep is altijd herkenbaar aan het aangrenzende rommelige metselverband. Als achteraf mocht blijken dat het wapen schild toch van elders komt, betekent dit dat de gehele topgevel van het pand tot net boven de ramen is afgebroken om het wa penschild te plaatsen. Dat betekent een enorme ingreep. Ik ga er dan ook op grond van de bouwkundige gegevens voorlopig van uit, dat het wapenschild van oorsprong in het pand hoort, al wordt dit helaas niet door archiefgegevens ondersteund. 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2007 | | pagina 24