Riaan Rijken bezig aan het ornament in de werkplaats te Koudekerke Fotocollectie Rijken danks dat het in 1993-1994 met veel tam tam eromheen was gerestaureerd en het er toen heel mooi uit zag. Wat we boven op de steiger aantroffen tart iedere beschrijving. Het was een prachtig afgewerkte buitenste schil, waar overal ga ten in waren gevallen. Het ornament was inwendig voor meer dan de helft verrot; het hout was totaal gestikt. Hieraan kon niet veel meer gerestaureerd worden, maar moesten veel onderdelen gekopieerd wor den. De opdracht werd snel verleend en zo kon het gevelornament op 12 oktober 2004 uit de gevel getakeld en vervoerd worden naar mijn werkplaats in Koudekerke. Nadat het ornament eerst een tijd lang had ge droogd, kon de restauratie in januari 2005 beginnen. Tijdens deze restauratie bleek dat er, in tegenstelling tot wat de schilder Van Liere destijds in de PZC had gemeld, geen stukje eikenhout aan het ornament te vinden was. Alles was grenen. Bovendien waren er slechts een zestal stukken ingezet met het Amerikaanse Oregon Pine. Onduidelijk was echter wanneer dat was gebeurd. Voor de rest was het ornament geheel volgeplempt met kunsthars vulmiddelen. Hoe goed be doeld het ook moge wezen; dergelijke kwetsbare gevelornamenten die voortdu rend aan weer en wind worden blootgesteld kunnen nooit gerestaureerd worden met kunsthars, dit materiaal gedraagt zich als koude brokken in het hout waartegen wa terdamp condenseert, met als gevolg dat het op termijn nog meer rot. Bovendien bleek dat het ornament, met uitzondering van het paard en de meest linkse krul, nooit van de ondergrond was losgehaald. Vrijwel alle onderdelen zaten nog op de ori ginele grondplaat vast met de oorspronke lijke gesmede spijkers. Hoe aantrekkelijk dit ook mag lijken vanuit het oogpunt van authenticiteit, het betekent wel dat het nog nooit serieus is gerestaureerd - hoewel er met de jaren toch heel wat geld aan ge spendeerd is. Behalve dat het ornament zelf, met uitzon dering van het wapenschild in zeer slechte staat was, bleek nu ook de grondplaat zwaar aangetast door houtrot. Desondanks hebben we de grondplaat als geheel ge handhaafd; de vele slechte stukken zijn er uit gefreesd en opgevuld met Amerikaans Red Cedarhout. De bovenste krul is geheel vernieuwd door mijn zoon Marnix Rijken; hij heeft ook de achterplaat hersteld even als de buitenste krullen links en rechts. De leeuw, het paard en de kroon zijn door mijzelf nagemaakt, gelijk aan het origineel. De werkzaamheden aan het ornament in vergevorderd stadium Fotocollectie Rijken 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2007 | | pagina 26