Dat viel nog niet mee want de oorspronke lijke stukken moesten we met purschuim aan elkaar plakken om nog wat vorm te kunnen behouden. Alle stukken zijn met de hand, op het zicht en met behulp van krompassers, uitgekapt in het Red Cedar- hout - een tamelijk zachte, uiterst duurza me houtsoort die ideaal is voor dergelijke buitenornamenten. Na terugplaatsing van de nieuwe onderde len op de grondplaat is het geheel geschil derd conform het heraldische advies van Hangoor. Hierbij is een verfsoort gebruikt die het houtwerk slechts ten dele afsluit, daarmee wordt verstikking ditmaal voorko men. Om dezelfde reden is het hout niet geplamuurd. Voor alle goudkleurige onder delen is 23-karaats bladgoud gebruikt. En voor alle zilverkleurige onderdelen bladpal- ladium, dit is een buitengewoon dure, zil verkleurige metaalsoort, verwant aan plati na. Het echte bladzilver wordt buiten, zeker zo dicht bij de zee, in korte tijd zwart. Blad- palladium is dan een uitstekende vervan ger, zij het dat dit materiaal buitengewoon giftig is. Een hoogwerker takelde het ornament op zijn plaats Fotocollectie Rijken Al het schilderwerk is verricht door mijn zoon Engelbert Rijken. Op de bovenste krul is opnieuw een loden kap aangebracht zoals die er vroeger ook op zat, voordat deze in de jaren zestig werd verwijderd. Hiervoor is speciaal uit Enge land op zand gegoten bladlood geïmpor teerd. De firma die het lood leverde deelde ons mee, dat wij de eerste afnemer van dit materiaal op het Europese vasteland waren en verzocht ons, als het werk klaar was, foto's te sturen van het object zodat zij deze op hun website konden zetten. Dit hebben wij gedaan, maar of de Engelsen veel op hebben met een ornament dat iets te ma ken heeft met Michiel de Ruyter... Op 24 november 2005 kon het ornament opnieuw in de gevel worden geplaatst. Het moet nu weer vele jaren mee kunnen, bij regelmatig onderhoud van het schilderwerk zelfs vele tientallen jaren. Ik hoop dan ook dat de Vlissingers er lang en met plezier naar kunnen kijken. Het ornament wordt vastgezet boven in de gevel Fotocollectie Rijken April 2007 25

Den Spiegel | 2007 | | pagina 27