Parker, De Buy ter en Van Bueren Drie families verenigd in één achttiende-eeuws houten gevelornament Jeroen-Martijn Hangoor Eens in de zoveel tijd krijg je als onderzoeker een echt interessant stuk, waarover vaak veel is geschreven, maar wat nooit serieus ter hand is genomen. Zo kreeg ik in augustus 2005 voor het eerst de foto van het gevelornament uit het pand Nieuwendijk 41 onder ogen, die al bij de eerste blik een hoeveelheid aan vragen opriep: Wie? Hoe? Hout? De Ruyter?! Want dat was meteen te herkennen - het kwartier De Ruyter. Door dat kwartier kon het onmogelijk het wapen zijn van de admiraal zelf, dus heraldisch bekeken hadden we hier van doen met een nazaat; maar welke van de vele... Tijdens het bekijken van oude foto's in het Gemeentearchief Vlissingen, vond ik ver wijzingen naar een aantal restauraties, waarvan de restauratie in de jaren zestig de meest ingrijpende is geweest. Wanneer het stuk in de gevel is geplaatst en met welke redenen blijft vooralsnog een raadsel. We vinden een eerste vermelding op de monu mentenlijst van 1922 en ook op de oudste foto's van de Mieuwendijk - meestal geno men vanuit de richting van het muZEEum - zien we in de verte een figuur die op het or nament lijkt. De eerste foto waarop de resultaten van de grote restauratie duidelijk zichtbaar zijn, dateert van 1965-1970. Hoewel het hier een zwart-wit foto betreft, zijn er duidelijk kleurtinten (licht en donker) waarneembaar op de schilden en schildhouders. Een foto uit 1971 toont zelfs een weerkaatsing van de schildhouders, die duidt op verguldsel. Hoe men in 1964 tot de kleurstelling is ge komen, is niet vastgelegd. In een artikel, gepubliceerd in de PZC in mei 1992 komt de Middelburgse schilder en interieuront werper Van Liere aan het woord. In samen werking met beeldhouwer De Jong nam hij het ornament het eerst onder handen. De heer Van Liere doet echter kond van een identificatie die volledig onjuist is. Opmer kelijk, want met de invulling van de wapen schilden zat de schilder er niet erg ver naast. De redenen hiervoor blijven ondui delijk. Ondanks deze vergissing is het ornament wel voor de ondergang behoed. Blijkens het artikel was het paard in de jaren zestig al voor driekwart verdwenen en de lijst om Het ornament voor de restauratie, 2004 Fotocollectie Rijken 26 Den Spiegel

Den Spiegel | 2007 | | pagina 28