het stuk deels vergaan. Had de firma Loon- tjens er destijds niemand aan gezet, dan was er waarschijnlijk in het geheel geen or nament meer geweest. De identificatie In het geval van een alliantiewapen is er al tijd goede hoop om een dergelijk stuk vast te kunnen pinnen op personen. Een allian tiewapen is in de regel een combinatie van een mannelijk en een vrouwelijk wapen schild, hierop worden dan de wapens van de beide verbonden families naast elkaar geplaatst; het mannelijke schild rechts, het vrouwelijke links. In de heraldiek worden positioneringen vanuit het schild bepaald. Een los wapenschild zonder bijzondere per soonlijke kenmerken, ofwel een familiewa pen, is doorgaans veel lastiger toe te ken nen aan een persoon tenzij er duidelijke randaanwijzingen te vinden zijn. In het geval van alliantiewapen waren er bij aanvang van het onderzoek twee vaststaan de aanwijzingen en twee inschattingen: - De alliantie betrof een echtpaar uit de ge lederen van de (Zeeuwse) elite. - De mannelijke helft van het echtpaar moest een nazaat zijn van Michiel Adriaensz. de Ruyter. - Daarnaast was er vastgesteld dat het or nament bestond in een stijl die mode was in het midden en de tweede helft van de achttiende eeuw. - En de uitvoering van het ornament droeg heraldisch gezien buitenlandse, vooral Engelse kenmerken. Met deze criteria is een selectie gemaakt tussen de achttiende-eeuwse nazaten van admiraal De Ruyter, die in die kleine hon derd jaar al verspreid waren geraakt over een aantal Zeeuwse en Hollandse families van naam. Met het wegstrepen werd de lijst van families steeds kleiner en als laatste bleef de van oorsprong Engelse familie Parker over. De familie Parker staat bekend als een familie die zich omstreeks het midden van de zeventiende eeuw in de Nederlanden vestigde door de koophandel. Na verder heraldisch onderzoek werd on omstotelijk bewezen dat het inderdaad het wapen Parker was en daarmee werden de mogelijke echtparen teruggebracht tot drie generaties uit de genoemde familie: - mr. Johan Willem Parker en Jacoba Maria van Bueren, gezegd van Regteren. - mr. Willem Parker en Adriana Dingmans (van 's Gravenhoek). - mr. Willem Parker de Ruyter Rocher de Renais en Marie Thérèse Liotard. Bij de laatsten moet worden aangetekend dat het een negentiende-eeuws echtpaar is, zij zijn toch genoteerd vanwege de bijvoe ging van de namen Parker en De Ruyter die uit de moederlijke lijn is overgenomen en dus mogelijk het kwartier konden verklaren. Door op dezelfde wijze als bij de eerste identificatie, de vrouwelijke families op het ovale wapenschild weg te strepen, is ont dekt dat dit wapen alleen dat van de fami lie Van Bueren, gezegd Van Regteren kan zijn. De bijvoeging 'gezegd' kan meerdere redenen hebben, zij kan een bastaardlijn van het riddermatige geslacht Van Rech- teren betekenen, maar ook een vererving van goederen in een moederlijke lijn in de familie Van Bueren, waardoor men uit res- Ff Jacob Jan Nachenius, portret van mr. Johan Willem Parker (1721-1781), 1746, olieverf op doek, (42x36cm) (Foto en collectie Rijksmuseum te Amsterdam). April 2007 27

Den Spiegel | 2007 | | pagina 29