peet voor de maatschappelijk hoger ge plaatste familie die naam erbij of aan neemt. Voor het wapen heeft dit betekend dat het rechte kruis van de familie Van Rechteren, veranderd is in een St. Andries- kruis. Ofwel het kruis is gekanteld. De kleurstelling van een rood kruis in een gou den veld bleef behouden. Deze eerste en puur heraldische, identifica tie werd ondersteund door de feiten dat het echtpaar Parker-Van Bueren in 1745 in het huwelijk trad en in die jaren woonachtig was te Middelburg. Uit de literatuur blijkt te vens dat de zoon, mr. Willem Parker, zijn familiewapen Parker combineerde met het wapen van zijn voorvader De Ruyter. Dit dus in navolging van zijn vader, zoals ge toond wordt in het gevelornament. Parker en Van Bueren Met de identificatie was een belangrijk deel van het onderzoek afgerond, want hierna kon het advies geschreven worden waar mee de heren Rijken de kleurrestauratie konden voltooien. Voor de onderzoeker begint het dan echter pas, want waarom hangt een indrukwek kend gevelornament als dit onderhavige stuk in een relatief onbetekenend pand op de Vlissingse Nieuwendijk? Er is door Ad Tramper van het Gemeentearchief Vlis- singen in de resterende bronnen onderzoek gedaan naar de geschiedenis van het be wuste pand, maar dat leverde geen duide lijke aanknopingspunten op richting de fa milie Parker. Ook onderzoek door mijzelf vanuit het oogpunt van de familie Parker, leverde niets op in de richting van onroe rend goed in Vlissingen. Zoals eerder ge zegd: de herkomst van dit stuk is nog altijd een raadsel. Mr. Johan Willem Parker was heer van Zaamslag en ambachtsheer in Geersdijk, Wissekerke, Kats en Soelekerke. Hij werd geboren te Middelburg in de zomer van 1721 als zoon van de Middelburgse burge meester mr. Willem Parker en diens eerste echtgenote Anna Maria Pottey. Door zijn moeder was Parker een achterachterklein zoon van Michiel de Ruyter; zij was name lijk een dochter van Anna Potts, die op haar beurt weer een dochter was van Alida de Ruyter, de tweede dochter van de admiraal. De Parkers en dus ook hun nazaten zijn, net als alle andere nazaten van De Ruyter, af stammelingen uit de vrouwelijke lijnen. Parker bekleedde diverse functies in het Zeeuwse. Hij was schepen, raad en burge meester van Middelburg; bewindhebber van de Oost-Indische Compagnie, eerste griffier van de Staten van Zeeland en later ook ge deputeerde in dezelfde Staten wegens het eiland Walcheren. In maart 1781 stierf hij in Den Haag, negenenvijftig jaar oud. In 1745 huwde hij te Middelburg met Jacoba Maria van Bueren, gezegd van Regteren. Zij was de dochter van de sche pen van Veere, mr. Johan van Bueren, ge zegd van Regteren en diens echtgenote Adriana Dingmans. Zij zou Parker tien jaar overleven en stierf in de winter van 1791 te Middelburg, tweeënzeventig jaar oud. Er is weinig over het persoonlijke leven van dit paar bekend. Maar er zijn in elk geval twee kinderen. Het eerste kind, een doch- Jacob Jan Nachenius, portret van Jacoba Maria van Bueren, gezegd van Rechteren (1718-1791), 1746, olieverf op doek (41x36cm) (Foto en collectie Rijksmuseum te Amsterdam) 28 Den Spiegel

Den Spiegel | 2007 | | pagina 30