ter, overlijdt een dag na de geboorte. Het tweede kind is een zoon en wordt genoemd naar zijn grootvader: Willem Parker. Dit kind blijft in leven. Zijn eigen dochter Jacoba Maria de Wildt-Parker doet in 1815 een verzoek tot naamswijziging aan koning Willem 1, zodat haar zonen hun bijzondere afstamming duidelijker kunnen dragen. En met succes, hiermee ontstaat namelijk de familienaam De Ruyter de Wildt. Bijzonder is wel dat we weten hoe het echt paar van het ornament eruit heeft gezien. In 1746 lieten zij zich voor het eerst tegelijk portretteren en wel door de schilder Jacob Jan Nachenius. Op de beide doeken zien we een typisch achttiende-eeuws echtpaar dat behoort tot de elite van de Republiek. De tweede keer dat zij poseren is tien jaar later mét hun zoontje Willem, voor de be kende schilder Jan Palthe. Echter deze por tretten zijn in de Tweede Wereldoorlog ver loren gegaan. De wapenschilden Het advies werd geschreven na bestudering van de drie wapens. Er bestonden van alle drie diverse uitvoeringen en gekozen is na tuurlijk voor de meest getrouwe wapens die ook door de familie zelf werden gehanteerd. Maar, wat zien we nu precies? We zien twee wapenschilden, letterlijk be kroond en vastgehouden door een gouden leeuw en een zilveren paard. Deze schild houders zijn typisch Engels te noemen en hebben ook niet behoord tot het wapen van Michiel de Ruyter, maar tot dat van zijn zoon Engel - hij werd namelijk in 1674 door Karei II van Engeland tot ridder geslagen. Het wapen Parker is het (heraldisch) recht se wapen. Het schild is gedeeld goud en zwart en draagt die kleuren telkens afge wisseld in de figuren. Het originele wapen draagt drie ringen, maar door het kwartier zien we er twee. De keper is omwille van creatief inpaswerk verschoven; op de keper zien we twee hertenkoppen. Het wapen is dus moedwillig verminkt omdat men per se het wapen van de beroemde voorvader wil de tonen. in het kwartier staat het gehele wapen schild van De Ruyter, zoals hem dat in 1660 werd verleend door Frederik III van Denemarken. Het toont, met de klok mee, een zilveren kruis, een zilveren ruiter te paard, een zilveren driemaster en een ka non. Het wapen is eigenlijk een soort rebus verwijzend naar Denemarken, naar De Ruyter zelf, naar zijn beroep van vlootcom- mandant en naar het korps mariniers dat hij aan boord van zijn schepen had. Tenslotte het wapen van Van Bueren dat heel eenvoudig een rood St. Andrieskruis toont in een gouden veld. De restauratie is met succes voltooid en het lijkt zo eenvoudig, velen zullen het stuk niet eens gemist hebben - of zien nu pas dat die gevel een ornament draagt. Toch is dit stuk een jaar uit de gevel verdwenen. In dat jaar is het gehele ornament met de grootst mo gelijke precisie gerestaureerd. En ook voor het onderzoek naar het uitgebeelde echt paar en het schrijven van het advies zijn twee maanden nodig geweest. Dit gevelornament is een goed voorbeeld van wat voor deze bijzondere stukken nodig Het pand Nieuwendijk 41 met het ornament, ca 1940 Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen April 2007 29

Den Spiegel | 2007 | | pagina 31