muZEEum en het Michiel de Ruyterjaar De Wereld van Michiel de Ruyter In 1607 werd, op een steenworp afstand van het muZEEum, Michiel de Ruyter ge boren. Daarom is 2007 uitgeroepen tot het Michiel de Ruyterjaar. Ook het muZEEum besteedt hier ruimschoots aandacht aan met tentoonstellingen, lezingen en nog meer. Aan meerdere tentoonstellingen heeft het Gemeentearchief Vlissingen zijn medewerking verleend. Op 23 maart opent het muZEEum het De Ruyterjaar met dé nationale tentoonstelling De trots uan Zeeland, de wereld uan Michiel de Ruyter. Hiermee heeft Vlissingen abso luut een zeer bijzondere primeur in huis ge haald. Verder zijn er dit jaar een aantal klei nere exposities rond Michiel de Ruyter te bewonderen, deels gelijktijdig met de hoofdexpositie. De hele reeks wordt afge sloten met een zeer fraaie expositie waarin de vrouw achter mannen zoals De Ruyter centraal staat. Hieronder vindt u een over zicht van de tentoonstellingen en lezingen. PROGRAMMA Zeeuws maritiem muZEEum De Ruyterjaar 2007: De trots van Zeeland, de wereld uan Michiel de Ruyter, een unieke expositie van 23 maart tot en met 30 september. De Ruyter herdacht, 1957, een feest uan het uolk. Van 23 maart tot en met 24 juni kan men terugkijken naar de De Ruyter- feesten van 1957. De Ruyter verbeeld, icoon en karikatuur. Van 29 juni tot en met 21 oktober wordt ge toond hoe De Ruyter vroeger en nu ge bruikt wordt voor propaganda. De Ruyter inspireert, de zeeheld als kunst. Van 26 oktober tot en met januari 2008 is te zien hoe De Ruyter een inspiratiebron vormt voor kunstenaars. Rondom De Ruyter, lezingencyclus, vijf dinsdagavonden in oktober en november Vrouwen aan de wal, een unieke selectie uit de rijke ING Collectie, van 20 oktober tot en met februari 2008 Ter gelegenheid van de tentoonstellingen in het Zeeuws maritiem muZEEum te Vlissingen. verschijnt het boek De Wereld van Michiel de Ruyter. Veronica Frenks heeft een boek geschreven dat veel dwars verbanden legt met de factoren die mee speelden bij de populariteit van zeeheld Michiel de Ruyter. Als een soort Adam en Eva gingen Michiel de Ruyter en zijn tijdgenoten soms door het leven. Er was veel te ontdekken: de wereld bleek groter dan gedacht, kleurrijker en vormrijker dan ooit voor mogelijk werd ge houden. Nieuwe werelden kregen namen, maar ook planten en dieren moesten be noemd worden. Het boekje De Wereld uan Michiel de Ruyter gaat over de stad waarin de kleine Michiel opgroeide, waar hij het zagen en kloppen hoorde van de bouw van pakhui zen en het graven van nieuwe havens zag. Het gaat ook over het Zeeland waarin kunst en wetenschap volop de ruimte kregen. Het gaat over de wisselwerking zee en land, die ervoor zorgde dat er een economie ont stond die sociale mobiliteit mogelijk maak te. En het gaat over schilders, die een nieu we blik op de wereld lieten zien, zoals Frans Post die Brazilië schilderde, maar ook Ambrosius Bosschaert die exotische bloe men op doek zette en ook de zeeschilders die een begin maakten met de journalistiek door zeeslagen in beelden te verslaan. Het is geen uitputtend werk, het is een boekje dat de wereld van Michiel de Ruyter dich terbij brengt. Het boekje loopt parallel aan de tentoonstelling in het muZEEum over De trots van Zeeland, de wereld van Michiel de Ruyter. Een groot aantal afbeeldingen uit het boek is op de tentoonstelling te zien. April 2007 31

Den Spiegel | 2007 | | pagina 33