De Ruyter herdacht, 2007 Als matroosje vlug en net, Heeft hij voet aan boord gezet, Dat hoorde zoo. Clit: Kun je nog zingen, zing dan mee Aaeke Verdonk-Rodenerjis In dit 400-ste geboortejaar van Michiel de Ruyter, met alle aandacht die gaat naar de ze grote vlootvoogd, natuurlijk ook een speciale aflevering van Den Spiegel. Geen verhalen over zijn blauw geruiten kiel en ook niet over het wiel. Wel een aantal inte ressante artikelen over Michiel, de tijd waarin hij leefde, hoe zijn relatie was met tijdgenoten en wat we nog kunnen terug vinden. Het eerste artikel De zeven geboortehuizen van Michiel de Ruyter van Ad Tramper geeft een aantal mogelijkheden waar Michiel geboren zou kunnen zijn, maar de conclu sie is toch dat het echte geboortehuis on bekend is. Jeroen-Martijn Hangoor gaat in Reders en Vlootvoogden in op de Huwelijkspolitiek van de Lampsins en De Ruyters in zeven- tiende-eeuws Vlissingen. Het artikel vertelt over de verwantschap tussen de twee meest spraakmakende families van Vlissingen. Hierbij gaat Hangoor niet uit van de oude roddel, gebaseerd op de gelijkenis tussen Cornelis Lampsins en Michiel de Ruyter, maar put onder andere uit zijn eigen onder- zoekdossiers over de familie Lampsins. Michiel de Ruyter en de Zeeuwse admiralen van Doeke Roos plaatst de grootste vloot voogd van zijn tijd tussen Zeeuwse admira len als de Evertsens en Banckert. Aan het slot van het artikel kunt u lezen hoe u de fraaie collage van de omslag kunt verkrij gen. Van de verhalen over de persoon Michiel, komen we op een wel heel bijzondere ge velsteen. Riaan Rijken vertelt uitgebreid en dan vooral over de wijze van restaureren van dit ornament in Een bijzonder orna ment opnieuw gerestaureerd. Het is zeker de moeite van een wandeling naar de Nieu- wendijk waard, om deze gevelversiering te bekijken. Jeroen-Martijn Hangoor geeft vervolgens informatie over dit bijzondere ornament in Parker, De Ruyter en Van Buren. Drie fami lies verenigd in een achttiende-eeuws hou ten gevelornament. In dit bijzondere De Ruyterjaar zijn er meer dere tentoonstellingen te zien in het muZEEum. Een daarvan is De trots van Zeeland, de wereld van Michiel de Ruyter. in het boek vertelt Veronica Frenks over de stad waarin Michiel opgroeide en de veran deringen waarvan hij getuige was op het gebied van de wetenschap, economie, kunst. Veronica Frenks schreef ook de publicatie bij de tentoonstelling. In muZEEumnieuws kunt u meer vinden over alle tentoonstellingen die dit jaar ge pland zijn ter gelegenheid van het De Ruyter jaar 2007. Het Gemeentearchief Vlissingen heeft aan meerdere van deze exposities medewerking verleend. Wij als redactie wensen u veel leesplezier met Den Spiegel en veel genoegen bij alle evenementen rond Michiel de Ruyter. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2007 | | pagina 4