lectie Lambrechtsen beheert, zitten in de verzamelingen geen stukken met betrek king tot De Ruyter. Andere bronnen vertel len dat de ouders van De Ruyter op het Grote Hooft hebben gewoond. Alleen valt het nergens hard te maken. Bellamy was een tijdgenoot en beschermeling van Lambrechtsen. Het ligt voor de hand dat hij hem geraadpleegd heeft over het geboorte huis. In augustus 1948 stuiten werknemers die aan de kademuur bezig waren op funderin gen van een oud huis en komen er een aantal gekleurde wandtegels voor de dag. De Provinciale Zeeuwse Courant (PZC) meldt dat het hier om tegels gaat die mo gelijk de wanden van het geboortehuis van De Ruyter hadden gesierd. Een beetje voor barige conclusie, als je bedenkt dat daar circa twintig huizen hebben gestaan. De opgraving loopt dood: we horen er niets meer over. In 1948 zijn we inmiddels twee geboortehuizen verder, maar blijkbaar was het eerste geboortehuis ook nog ergens in het collectieve geheugen blijven hangen. Bergen op Zoom Eind negentiende eeuw dreigt het geboor tehuis van De Ruyter naar Bergen op Zoom verplaatst te worden. De archivaris van Bergen op Zoom, Mes wist het zeker: De Ruyter was in Bergen geboren en niet in Vlissingen. Hij baseerde zich op een ge schrift van Jean Faure, baljuw van Bergen op Zoom, medio achttiende eeuw. Plattegrond van Vlissingen, ca. 1640; met aanduiding van de geboortehuizen die in de loop van de tijd wor den genoemd. Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2007 | | pagina 6