ren. Omdat Dommisse archivaris was tij dens de grote herdenking van De Ruyter in 1907, kreeg hij de opdracht van het ge meentebestuur om alle bronnen die in Viissingen aanwezig waren met betrekking tot De Ruyter op schrift te stellen. Hij had het natuurlijk wel eerst zelf voorgesteld. Dommisse die het Vlissingse archief als geen ander kende - wat ook wel verwacht mag worden van een archivaris - ging ook naar het kerkelijk bureau van de Hervorm de gemeente en nam de ondertrouwre gisters en lidmatenregisters door op zoek naar gegevens over De Ruyter en zijn fami lie. Hij had de vervelende gewoonte om de voor hem interessante dingen te merken, het liefst met een dik blauw potlood. Zo is wel gemakkelijk na te gaan wat hem op viel. In het lidmatenregister staat bij de aanneming van nieuwe lidmaten op 27 maart 1607 onder andere vermeld: 'Adriaen Machielss, van Bergen op Zoom, varende man'. Links in de marge staat de straat vermeld waar de aankomend lidmaat woonde: Jacobstrate. Omdat Michiel op 24 maart geboren was, lag het volgens Dommisse voor de hand dat zijn wieg dan ook in de Sint Jacobsstraat had gestaan. Welk huis in de Jacobsstraat bedoeld wordt, weten we niet. De registers van eigenaren, 1610-1810 waarin per pand alle achter eenvolgende eigenaren staan opgetekend laten geen Adriaen Michielsen los uit de Jacobsstraat. Op zichzelf zegt dit niets; hij kan tenslotte gewoon huurder zijn geweest. Ook in het archief van de Rekenkamer C in het Zeeuws Archief komt geen Adriaen Michielsen bovendrijven, die de veertigste penning belasting betaalt bij een onroerend goed transactie. Dommisses redenering was in ieder geval gebaseerd op degelijk bronnenonderzoek: het geboortehuis zou zeker in de Jacobsstraat hebben kunnen staan. Nieuwstraat in 1927 verschijnt de tweede respectabele biografie van De Ruyter. Die van P.J. Blok. Op het vlak van de familiegegevens weet Blok weinig nieuws te brengen en houdt zich in navolging van Dommisse wat het Nieuwstraat 13, het woonhuis van De Ruyter van 1649 tot 1655. Fotocollectie gemeentearchief Viissingen; foto A. Tanghe 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2007 | | pagina 8