geboortehuis betreft aan de Jacobsstraat en de Oude Markt, de Lange Zelke en de Koudenhoek als mogelijke straten waar De Ruyter gewoond zou hebben. Bij Blok duikt er een nieuw pand op dat in verband wordt gebracht met De Ruyter; een huis in de Nieuwstraat. Een inwoner van Vlissingen meende dat het om het pand Nieuwstraat 29 ging en was ooit in de jaren twintig bij de Rijksarchivaris Meerkamp van Embden in Middelburg op bezoek geweest om dit na te trekken. Meerkamp van Embden had wel een bezit van De Ruyter in de Nieuwstraat geconstateerd, maar kwam er later pas achter dat het om het huidige nummer 13 ging. Blok had intussen het ruwe materiaal van de Rijksarchivaris al in handen gekre gen en gepubliceerd in de biografie. Nieuwstraat 13 werd door De Ruyter in 1649 aangekocht, hij woonde hier tot zijn vertrek in 1655 naar Amsterdam. In 1666 verkocht hij het pand. Toch zou juist dit Het pand Oude Markt 2 Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen pand - het enige concreet nu nog aanwezi ge pand van De Ruyter - door menigeen gebombardeerd worden tot het geboorte huis van De Ruyter. In een recent verleden waren er nog wel rondleiders in Vlissingen te vinden, die de argeloze toerist dit verhaal op de mouw speldden. De rest Daarmee zijn we al aardig opgeschoten en hebben we inmiddels vier 'geboortehuizen' gehad. Nummer vijf is een pand op de Oude Markt, dat vroeger tegen de kerk aangebouwd stond. Het betreft hier Oude Markt 2, uitgever Hage van deze prentbrief kaart, liet onder de foto drukken: 'Geboorte huis van Admiraal De Ruyter'. Nu is er een overlevering die De Ruyter laat wonen op de Oude Markt, maar verder gaat deze pre tentie dan ook niet. Het kan natuurlijk ook zijn, dat we hier te maken hebben met een April 2007 7

Den Spiegel | 2007 | | pagina 9