De zeven geboortehuizen van Michiel de Ruyter j ^C^BEW. Ex/^>sJ v\%OOE Ad Tramper Het geboortehuis van Michiel de Ruyter in Vlissingen is onbekend. Met deze zin had dit ar tikel ook kunnen eindigen, want de geboorte huiskwestie wordt in dit artikel niet opgelost. Toch zijn er in Vlissingen nogal wat huizen aan te wijzen, die voor het geboortehuis van de admiraal doorgingen of zelfs nog doorgaan. Al jaren meelopend in het gemeentearchief van Vlissingen kan ik zo nu en dan weer een geboortehuisje aan mijn verzameling toevoegen. Graag wil ik de lezer deelgenoot maken van deze hilarische en soms ergernis wekkende verzameling. Een opmerkzame lezer zal onmiddellijk opmerken dat iemand toch maar één geboorte huis heeft. Natuurlijk is dat zo; maar als iets onduidelijk is, gaat men of de bronnen nauw keurig onderzoeken, of men laat de fantasie de vrije loop. In Vlissingen is het laatste nogal eens het geval. In de loop van een paar eeuwen passeren dan ook moeiteloos een zevental (het getal van de volheid) huizen de revue als moge lijke plaats waar Michiel het levenslicht zag. Het Groote Hooft Wie de oudste - en meest uitgebreide - bio grafie over De Ruyter openslaat, die van Brandt (1687), zal tevergeefs zoeken naar het geboortehuis. Brandt wist het niet of vond het niet belangrijk om te vermelden. Hij kon putten uit een handschrift van Cor nelia de Ruyter, dochter van Michiel en uit het Memory en geslagtregister van de heer Magiel Adriaenssen de Ruyter, zogenaam de secundaire bronnen. In de achttiende eeuw is Michiel de Ruyter geen issue, laat staan zijn geboortehuis. De enigen die zich bezighouden met zeven- tiende-eeuwse zeehelden zijn dichters, in Vlissingen gaat het dan om Betje Wolff en Jacobus Bellamy, in een lofzang op Vlis singen kan en wil men niet om De Ruyter heen. Bellamy bezingt in zijn Vaderlandsche Ge zangen het geboortehuis: Niet dan met diep ontzag zie ik de woning aan, Waarin de grootste held van Neerland werd geboren: De held, die om zijn deugd en onnavolgbre daan, Door Neêrlands vrijen Staat tot zeevoogd werd verkoren Daarmee zijn we bij het 'eerste' geboorte huis. Natuurlijk komen we van Bellamy niet te weten welk huis hij bedoelde, een dich ter geeft zijn bronnen niet prijs. Daarvoor moeten we het boek Gedenkzuil op het graf van Jacobus Bellamy (1825) raadplegen. Daarin staat welk huis Bellamy op het oog zou hebben. Het lag bij het Groote Hooft, naast het Oostersche huis. Het pand fun geerde als herberg met op het uithangbord: De stad Zierickzee. In april 1811 sneuvelde het geoormerkte geboortehuis door vesting bouwwoede van de Fransen. Degene die als de auteur van dit geboortehuis aange merkt moet worden is Nicolaas Cornelis Lambrechtsen van Ritthem. Pensionaris van de stad Vlissingen en zeer geïnteres seerd in de geschiedenis van de stad. Na de troebelen van 1787 (prinsgezinden en patriotten) nam hij de wijk naar Middel burg, waar hij jarenlang voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap was. Het is echter onduidelijk welke bronnen Lambrechtsen heeft geraadpleegd. Zeker, hij was niet de eerste de beste en we kunnen zijn bevin dingen dan ook niet onmiddellijk terzijde schuiven. Hoewel zowel het Zeeuws Archief als het Gemeentearchief Vlissingen een col- April 2007 3

Den Spiegel | 2007 | | pagina 5