daar veelerly steenhouwerswerken van al le soorten. De blauwe steen die in Brabant, Hollandt en Zeeland nu heeden dagelijks verwerkt, komt daar vandaan; en men hout voor de beste soort die van Escoseene [Ecaussinnes] en Sumy [St. Remy] komt [die van Ecausinnes] wert alhier bont, ordinaer cosinse steen[genoemd] Die soort is zeer wel te kennen buy ten andere ten op- sighte van haar coleur[...] Deze steen was volgens Bommenee vreij in Holland ofZeelandt te leeveren aan de kant van de kaay, dat den kooper niets en heeft te betaalen als 't losgelt Deze blauwe steensoort wordt volgens Bommenee verzaagd tot standaard vloerte gels (voor binnen en buiten) van 10, 11, 12 en 14 duim, naast veel andere vormen en toepassingen. Over de rode geaderde marmer schrijft Bommenee: die komt van Aras en uan Bet tune en die komt meede af met blocken en daar is te Brussel de staapel van. Die steen is eygen dat deselve altijd leedige en opene poorien heeft Deese steen is alhier tot geen gebruyk als tot leijsten van schoor- steenen die werdt aldaar verkogt met de cubicse voet en die kan niet verwerkt wer den, of deselve moet eerst met de hand tot plaatsen gesaagt werden tot soodanige dickte als men begeert en dook tot soodani ge dikte en breete na het werk komt te ver- heuyssen. Terwijl hij het niet noemt, blijkt uit zeer rijke Amsterdamse interieurs uit de vroege acht tiende eeuw dat deze marmersoort ook wel in vloeren werd toegepast als lijstwerk rondom witmarmeren vloerplaten a livre ouvert. Overigens kon Belgisch marmer in kleur varieren van dieprood tot lichtgrijs. 3 Ook noemt Bommenee een paar steen soorten uit het Scheldegebied die in zijn tijd in Zeeland (al eeuwen) niet, of nauwelijks meer werden toegepast: blauwe Doornikse, witte Brabantse arduin, witte lavendelsteen en een geelwitte steensoort uit Gent. Een poon bij Fort Rammekens, ca. 1780; met dergelijke schepen werd ook vracht van en naar Antwerpen vervoerd. (Historisch Topografische Atlas, Gemeentearchief Vlissingen) 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2007 | | pagina 12