Aken, getekend op 17 oktober 1748, werd Fort Lillo weer toegewezen aan de Repu bliek en kon de tol weer hervat worden; vanaf 10 december meldden de eerste schippers zich weer bij de controleur, Andries Nebbens. Dit bleef zo tot en met 1786, nadat in 1785 het Fort werd afge staan aan de Oostenrijkse Nederlanden. Vanaf toen werd in Bath de tol geheven. Veel transporten, vooral richting Holland, waren afgeladen met blauwsteen en even tueel ook kalk, zoals Bommenee al meldde, een bijproduct van de steenwinning. Maar er kwamen ook gedifferentieerdere la dingen voor, bijvoorbeeld in de beurtvaart op verschillende steden. Zo duikt er in de achttiende eeuw vaak een transport op naar Middelburg met vrij constante hoe veelheden blauwsteen, oud ijzer en ijzeren nagelen. Andere blauwsteenpartijen, werden ver voerd met kamerbetimmeringen, of luxe meubels, wijnen, boeken. Het lijkt erop dat blauwsteen in het laatste geval als extra ballast voor de verhoudingsgewijs lichte la ding, of in het kader van een particuliere opdracht werd vervoerd, bijvoorbeeld de verbouwing van een huis: een nieuwe stoep, gevelornamenten, vloerstenen in en om het huis, regenbakken of waterstenen. Tijdens de zoektocht naar marmer en blauwsteen in de tolrekeningen, zeilde in beide richtingen, naast grote hoeveelheden graan, rogge, vis, turf en kolen, ook voor een kunsthistoricus leuke andere zaken voorbij: aan het begin van de zeventiende eeuw Antwerpse meubels, Spaanse stoe len, schilderijen en veel zijde, maar (later ook) hoepelrokken, citrus- en olijfboom pjes, zelfs diamantboren en hele interieurs. Het wat saaie turfwerk, deed de gedachten afdwalen naar fantasierijkere cultuurhisto rische onderwerpen. Waarde voor mijn onderzoek De bestudering van de tolrekeningen van Fort Lillo draaide uiteindelijk om bruikbare informatie voor het onderzoek naar natuur- steenvloeren in het Nederlands interieur van de zeventiende en achttiende eeuw. Dit bleek tegen te vallen. Kaart van Zeeland, met het noorden rechts (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) Juli 2007 13

Den Spiegel | 2007 | | pagina 15