Kapiteins in nood Lotgevallen van kapiteins-ter-koopvaardij op de Schelde tijdens de Belgische Opstand (1830-1831) Jeroen-Martijn Hangoor 'Amour sacré de la patrie. Rends-nous l'audace et la fierté; a mon pays je dois la vie. II me devra sa liberté." Als ik thuis ben loop ik regelmatig langs de Koninklijke Muntschouwburg, en als vanzelf moet ik altijd even die regels neuriën. Heel soms zie ik bij een voorbijganger herkenning van de melodie. Meestal niet. Bij de meeste mensen is het een vergeten detail uit de geschiedenis geworden, zoals er vele zijn. Slechts een enkele keer worden die nog herinnerd. Opera. Munt. Brussel. Bij iedereen die nog een beetje geschiedenisonderwijs heeft ge kend, doen die woorden een belletje rinke len. Een enkeling kan de naam van de ope ra zelfs nog recapituleren, maar dan stopt het. Terwijl juist dit een cruciaal moment geweest moet zijn voor de verstandverhou ding tussen het noorden en zuiden. Het is goed mogelijk dat toen de Belgenmop ont stond en wij de naam van 'smeirige Ollan- ders' kregen. 1830 In 1830 is er grote onrust in Europa. De eerste belangrijke uitbarsting vindt opnieuw plaats in Frankrijk. De Parijse citoyens ko men weer in opstand en een wisseling van de macht vindt plaats. Deze geslaagde juli- revolutie brengt als reactie tal van revolu ties door heel Europa die alle met kracht worden onderdrukt, behalve in de Neder landen. In 1814 en 1815, na de finale overwinning op Napoleon, kwamen de mogendheden bijeen tijdens het Congres van Wenen, zij verdeelden de landen van Europa onder el kaar. Niemand mocht nadeel ondervinden, oude vorstenhuizen moesten gerehabili teerd worden en er werden bufferstaten ge creëerd. Dat alles moest er voor gaan zor gen dat de vrede ditmaal werd behouden. De Nederlanden profiteerden van de drie doelstellingen van het Congres. Als buffer staat tussen Frankrijk en Duitsland werden de oude Republiek (met haar overzeese ko loniën), de voormalige Oostenrijkse-Neder- landen en het hertogdom Luxemburg samengevoegd tot het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. Daarbij werd de stadhou derlijke familie teruggehaald en zelfs ver heven tot een belangrijker positie. De zoon van de laatste stadhouder Willem V werd gekroond tot koning: Willem I der Neder landen. De jonge koning nam zijn nieuwe taak serieus. Onder zijn bewind veroverden de Nederlanden opnieuw een sterke econo mische positie tussen de mogendheden. Hij initieerde onder meer de oprichting van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, de Nederlandsche Bank en de Generale Maatschappij (van België), maar hij keek te weinig naar zijn volk. Op het Congres van Wenen spraken de diplomaten buitenom de conventie al van een verstandshuwelijk, waarin geen van de partijen gelukkig van zou worden. En ja, de reformatie, oorlogen en de eeuwen van scheiding hadden een diepe culturele en bestuurlijke kloof gesla gen tussen de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden en deze werd door verschil lende factoren steeds dieper. Na de Spanjaarden, Oostenrijkers en Fransen wa ren het nu de Nederlanders die gezien wer den als de bezetter. Vijftien jaar lang waren de Nederlanden verenigd, nu vielen zij weer uit elkaar. Er is veel geschreven over het politieke spel dat op hoog niveau werd ge speeld evenals over de militaire expedities die vaak uit pure wederzijdse wanhoop 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2007 | | pagina 18