Gezicht op de Dokkade, ca 1820 (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) komen doen, maar nu even niet. Verder haastte de stuurman zich te zeggen dat de kapitein alvast ferm protesteerde 'tegen al les waarvan en waartegen dien aangaande kon worden geprotesteerd.'4 Veertien dagen later stond Morris voor de rechter, geas sisteerd door een lokale tolk en zijn eerder gestuurde stuurman. Kleine strijd Tussen alle verslagen was er één kapitein die het zonder twijfel het zwaarst heeft ge had: John Holliday van de Londense brik Manning. Het was mei 1831 en de daad werkelijke blokkade was al opgeheven on der druk van de mogendheden. Maar dat de strijd onverminderd voortduurde is duidelijk. Toen Holliday de Zeeuwse en Vlaamse kusten naderde, wist hij een Oostendse loods te krijgen. Een niet al te beste loods naar blijkt, want vrijwel direct raakte het schip op één van de zandbanken voor Sluis. Het schip maakte water en het ge raakte niet los. Holliday's relaas is schrij nend en zelfs voor een Engelsman is de wanhoop bijna teveel:5 'Met het aanbreken van de dag begaf ik mij aan de wal om hulp te vragen. Ik liet strikte orders achter om de loods aan boord te houden, maar terwijl de bemanning bezig was met de kabel aan het boeganker te bevestigen - dat wij bij de eerste stoten op last van de loods uitgooi den - vluchtte de loods naar België. Ik keerde terug en hij was weg. Om tien uur die ochtend verscheen de vice- admiraal Gobius uit Vlissingen aan boord. Ik maakte met hem afspraken voor het in huren van 12 man tegen 12 guldens daags, om te pompen. De Hollanders waar ik een akkoord mee had getroffen beloofden zo spoedig mogelijk met een eigen schip te komen. Om die reden deed ik de kabel stijf aanhalen, maar wij wachtten vergeefs; de toestand van mijn schip verergerde en ik liet het noodsein hijsen. Toen kwamen ze wel, maar slechts tot halverwege onze rich ting. Zij draaiden om en keerden terug naar de wal. Toen ik dat schandelijk gedrag be merkte, restte mij echter niets anders meer dan het slippen van de kabel. Ik heb daar na de grote sloep laten uitzetten om het scheepsvolk te redden en ging aan de wal tot het tij zou aflopen. Juli 2007 21

Den Spiegel | 2007 | | pagina 23