ifH De Schelde is naast een diepgetekend ver leden het enig gedeeld bezit dat de Belgen en Nederlanders nog hebben, en nog altijd vechten ze over eikaars rechten en plich ten. Geliefd en dierbaar vaderland, beide naties hebben er de mond van vol - vooral tegenover elkaar. Vaak weten ze echter wei nig meer over de details uit het verleden, details die mogelijke iets meer tot beschei denheid zouden oproepen. Wie denkt er nu nog aan het relaas van een paar oude kapi teins in nood? Noten 1. Vrije vertaling: Geliefd en dierbaar Vaderland/De moed en trots zal ik gedenken,/als ik geef 't leven voor mijn land/Dan zal hij mij, zijn vrijheid schen ken. 2. Het dagboek van een scheepsarts op een Oost- Indiëvaarder in 1840-1841. 3. De naam vrederechter werd in 1838 omgezet in kantonrechter. 4. Het is een vaste formule waarmee elke kapitein zijn verklaring beëindigd, om daarmee eventuele verge ten zaken te ondervangen. Meestal is het van de vol gende strekking: zo verklaar ik, kapitein, bij de zen te protesteren tegen de zee, winden, stormen en tegen alles waarvan en waartegen in validelijk kan worden geprotesteerd, mitsgaders wegens kosten schaden, rentes en winstdervingen om al deze ge noemde zaken te verhalen zoals na rechten zal wor den bevonden te behoren.' In alle verklaringen die zijn doorgenomen werd het alleen nooit op voorhand gedaan namens de afwezige kapitein. 5. Voor de leesbaarheid is zijn verklaring bewerkt en hertaald. 6. Waarschijnlijk wordt hiermee opium bedoeld. De Engelsen hadden een monopolie op de opiumtrans porten vanuit China. 7. Het dorp Westcapelle in West-Vlaanderen aan de kust, net over de grens. Naschrift Met dank aan Pieter De Graeve voor een vrolijke mid dag meedenken over een passende vertaling van 'Amour sacré Geraadpleegd Zeeuws Archief, Rechtbank van Koophandel te Middelburg, gedeponeerde stukken naar de griffie overgebracht, 1829-1833 - Geert van Istendael, Arm Brussel (Amsterdam/Ant werpen 2002) (herz.) Els Witte (e.a.), Nieuwe geschiedenis uan Belgie (2 dln.) (Tielt 2005), deel 1 (1830-1905) Gezicht op de voorhaven met links beursgebouw en beursbrug, rechts rondeel en vissershaven (ca. 1830) (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) Juli 2007 23

Den Spiegel | 2007 | | pagina 25