Boekbespreking Jan Hintzen Doeke Roos, De Nederlandse Loods in de Tweede Wereldoorlog Uitgave ADZ, Vlissingen Graag mag ik bij het inzien van een nieuw naslagwerk eerst wat bladeren en plaatjes kijken. Daarna komt de inhoudsopgave, de bronvermelding en, indien aanwezig, het register aan de beurt. En als dat opper vlakkig proeven naar meer smaakt, volgt lezen. Nog steeds wat in vrije volgorde, hap-snap volgens de eigen interes se. Staat er bijvoorbeeld iets over Vlissingen in of Zeeland? En pas als dat iets nieuws brengt, verrast en boeit, ben ik echt aan lezen toe, vanaf het begin en tot het eind. Zo ging het ook met het nieuwe boek van Doeke Roos. Maar ik raakte al snel in de ban van De Nederlandse Loods in de Tweede Wereldoorlog. Het is in meerdere opzichten een uitdagend boek. Omdat het historische gegevens in een pakkend verhaal neerzet. En omdat het onverwachte geschie denis schrijft over de Tweede Wereldoorlog, terwijl er al zoveel over dat onderwerp is gepubli ceerd. De hoofdstukken Meidagen van 1940, Loodsen als Engelandvaar ders en Loodsen en de Slag om de Schelde bijvoorbeeld beschrijven vele onbekende voorvallen uit de oorlogsgeschiedenis van een bij zondere beroepsgroep. Maar ook de andere hoofdstukken, geïl lustreerd met nog niet eerder ge publiceerde foto's, vertellen verrassende details, die historie zo boeiend maken. Zo werd het snuffelen aan dit boek al snel lezen als was het een spannend jongens boek. En om te lezen is het geschreven, dit werk over de Nederlandse loods in de Tweede Wereldoorlog. Daarnaast is het ook een naslagwerk. Het toegevoegde perso nen- en schepenregister maakt het opzoe ken van gegevens makkelijk. Kortom, een hartelijke gelukwens aan de schrijver, de uitgever en de lezer van dit boek. Juli 2007 27

Den Spiegel | 2007 | | pagina 29