Conrad Busken WiM Hofman Conrad Rutger Busken, geboren in Alpen, bij Wezel en gestorven in Vlissingen in 1795, was apotheker. Hij schreef gelegenheidsgedichten, waarvan er vooral door eigen toedoen een aantal in druk verschenen. Hij hield echter ook een soort dagboek bij dat nog nooit werd uitgegeven, maar waarin boeiende dingen staan over het leven in Vlissingen in de achttiende eeuw. Daarnaast maakte hij ook aantekeningen in een Begrafenisboek over de ziekten en dood van twee van zijn dochters en van zijn vrouw, die na een gruwelijk ziekbed over leed. De enige dochter die overbleef was Jacoba, beter bekend als Coosje Busken, briljant leerlinge aan de Latijnse school in Vlissingen en later grootmoeder van de be roemde letterkundige Busken Huet. Onder staand artikel is gebaseerd op het dagboek en het genoemde begrafenisboek, waarvan een kopie bewaard wordt in het Vlissings archief. Knobbeltje ln het jaar 1781 ontdekte de vrouw van de Vlissingse apotheker Conrad Busken een knobbeltje aan haar rechterborst. 'Ter grootte van een grauwe erwt', zo schreef Busken in zijn dagboek. Aanvankelijk deed het geen pijn. Dokter Correvont werd ge raadpleegd. Deze vond dat je uitwendig voorlopig niets moest doen. Toen de vrouw echter ook een knobbel onder haar oksel kreeg, werd men toch wel erg bezorgd. Het gezwel werd steeds groter. In januari van het volgende jaar reed Busken met de koets naar Middelburg om dokter De Wind, die in de St. Jansstraat woonde, raad te vragen. Deze dokter is optimistisch, zo lijkt het, vooral omdat er een nieuw middel is, Uitg. H, Weplirj. Ho. 6000 Bellamykade. VLISSIÏsOrEN. Het derde pand van rechts is het geboortehuis van Jacobus Bellamy; het vijfde pand vanaf rechts is het geboortehuis van Coosje Busken. (Prentbriefkaartencollectie Gemeentearchief Vlissingen) Oktober 2007 17

Den Spiegel | 2007 | | pagina 19