De achttiende eeuw in Vlissingen, een wel zeer bijzondere tijd Aafke Verdonk-Rodenhuis De aflevering van Den Spiegel die voor u ligt, staat in het teken van Jacobus Bellamy en van Conrad Busken. Beiden zijn Vlissingers uit de laatste jaren van de achttiende eeuw en de eerste van de ne gentiende eeuw. Jacobus Bellamy is alge meen bekend als dichter en jong overleden. Dit jaar gedenken we zijn 250e geboorte dag. Conrad Busken was apotheker en gelegenheidsdichter. Ad Tramper vertelt in een klein artikeltje een en ander over het restaureren van boe ken. Daarna schrijft hij in Boeken uoor Bellamy over een wel heel bijzondere vondst in het depot van het Gemeente archief Vlissingen. In dit boeiende artikel leert hij ons Jacobus Bellamy kennen op een wel heel bijzondere manier. Vooral de brieven aan zijn beminde Roosje zijn vol gens Ad Tramper pure romantiek. Het arti kel heeft ook nog een belangrijk feit opge leverd, het portret van Bellamy, geschilderd door Van Mansvelt. Dit portretje wordt be heerd door het muZEEum. Door de zoek tocht voor het artikel konden beide namen aan elkaar gekoppeld worden. Aarnout de Bruyne legt in zijn artikel Jacobus Bellamy, een Vlissinger weer an dere accenten op leven en werk van de Vlissingse dichter. Zijn literaire werk krijgt volop aandacht, maar ook worden leuke anekdotes uit het leven van Bellamy ver teld. Hieruit blijkt dat Bellamy niet alleen in zijn werk een vrijmoedig man was, maar ook in het dagelijks leven. Leuke bijkomstigheid is dat zowel Ad Tramper als Aarnout de Bruyne hebben ge put uit de zeer uitvoerige dissertatie van Dr. Aleida Nijland over Bellamy's leven en werk. Conrad Busken is het verhaal van Wim Hofman over een wel heel bijzonder en ook door het leven zeer beproefd man. Zijn pro fessie was apotheker, maar daarnaast was hij gelegenheidsdichter. Hij hield een soort dagboek bij dat nog nooit werd uitgegeven, maar waarin boeiende dingen staan over het leven in Vlissingen in de achttiende eeuw. Dood en ziekte gingen het huis van Conrad Busken niet bepaald voorbij. Uiteindelijk bleef alleen dochter Coosje over. Zij trouw de met de predikant van de Franse kerk in Vlissingen: Theodoor Busken Huet. Eén van de kinderen uit deze verbintenis was de zo beroemde Conrad Busken Huet. Heel grappig is het om te lezen wat bepaal de kinderen in de periode uit al deze artike len kregen als verjaarsgeschenk. Zo kreeg een kleindochter van Conrad Busken bij voorbeeld een zilveren suikermandje voor haar eerste verjaardag! Wat verandert alles in enkele eeuwen. Ik hoop dat deze korte inleiding u nieuws gierig maakt. U zult zeker veel plezier bele ven aan deze Spiegel. In de rubriek muZEEumnieuws maakt Pol Verbeeck u attent op alles wat er in het muZEEum de komende tijd nog te gebeu ren staat, hoe u zich kunt aanmelden voor bepaalde activiteiten. Matuurlijk zijn er ook nog zeer bijzondere exposities te zien. Kortom alle reden om weer eens een be zoek te brengen aan het muZEEum! 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2007 | | pagina 4