Veren i gin gsnieuws Restauratie boekbanden Tom Ekering Zomer in Vlissingen... Ons muZEEum heeft nog nooit zoveel bezoekers gehad! Het aan tal bezoekers is nu al meer dan verdubbeld ten opzichte van 2006. Staf, personeel en vrijwilligers zijn volop bezig alles in goede banen te leiden. Git de vele positieve reacties van de bezoe kers merken we dat het muZEEum steeds meer landelijke bekendheid geniet. De 400-jarige verjaardag van Michiel de Ruyter en de mooie speciale exposities dragen al lemaal bij aan het succes. Op zondag 21 oktober vindt de tweede Vlissingse ZEEdag in en voor het muZEEum plaats. De voorbereidingen door onder andere de activiteitencommissie, zijn in volle gang en u bent die dag van harte uitgenodigd. Graag verwelkomen wij Jaques den Exter als nieuw lid van de redactie. Jaques zal ook de redactie vertegenwoordigen bij het bestuur van onze vereniging. Ad Tramper Onlangs zijn vier kalfsleren boekbanden met steun van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen opgeknapt. Het gaat hier om boeken die ooit ei gendom zijn geweest van Vlissings' bekendste dichter Jacobus Bellamy (1757-1786). Aanleiding Het is dit jaar 250 jaar geleden dat Jacobus Bellamy in Vlissingen werd geboren. Door het 'Michiel de Ruytergeweld' dit jaar, zal hier echter weinig aandacht voor zijn. Toch kunnen we niet om Bellamy heen. Het Gemeentearchief leek het dan ook een goed idee om vier boekbanden te laten restaureren, die ooit aan Bellamy hebben toebehoord. Zie voor een uitgebreid artikel over deze boekbanden het hierna volgende: Boeken voor Bellamy. Herkomst Jacobus Bellamy presenteerde aan het stadsbestuur van Vlissingen in maart 1784 zijn bundel Vaderlandsche Gezangen. Hij studeerde op dat moment theologie in Gtrecht, maar hield zich meer bezig met li teraire activiteiten. Als armlastige werd zijn studie bekostigd door een aantal welgestel- den van de stad, met als initiator de predi kant Jona Willem te Water. Na het vertrek van Te Water naar Middelburg en Leiden zou pensionaris N.C. Lambrechtsen van Ritthem deze rol overnemen. Het stadsbestuur accepteerde dankbaar het in een fraaie band gestoken boekwerk en gaf bibliothecaris en pensionaris Lam brechtsen de opdracht om Bellamy van een passende 'verering' te voorzien. Vaak re sulteerde dat in een (aanzienlijke) geldsom en daar had Bellamy misschien wel op ge hoopt. Lambrechtsen beschikte anders en koos voor de werken van Cats en Flavius Josephus, boeken die in de achttiende eeuw in veel boekenkasten een plaats vonden. De kalfsleren banden werden gemarmerd met een zuur, goud gestempeld en met het wapen van de stad voorzien. Lambrechtsen voorzag de werken van een inleidend schrijven. In juni 1784 ontving Oktober 2007 3

Den Spiegel | 2007 | | pagina 5