Boeken voor Bellamy Ad Tramper Een halfjaar geleden stuitte ik in het depot van het gemeentearchief in Vlissingen op een viertal boeken, gebonden in fraaie banden. De boeken waren met goud gestempeld en voorzien van het wapen van de stad Vlissingen. Het leer was heel erg uitgedroogd en kon, zo te zien, wel een opknapbeurt gebruiken. Nieuwsgierig geworden door het stadswapen op het voorplat sloeg ik één van de boeken open. Het bleek te gaan om één van de werken van Jacob Cats. Niet direct een reden om heel erg enthousiast te worden, want in de zeventiende en de achttiende eeuw stond naast de Bijbel meestal Vadertje Cats op de schoorsteen. Dus met een zeldzaam werk hadden we in ieder geval niet te maken. M'n belangstelling nam toe toen ik op één van de voorbladen een handschrift van de stadspensionaris N.C. Lambrechtsen ont dekte. Duidelijk een boek met een op dracht. 'Extract uit de resolutien ten rade der stad Vlissingen' stond er boven. Twee regels verder dook de naam 'Jacobus Bellami' op. Alle reden om het handschrift verder te ontcijferen en op zoek te gaan naar het verhaal achter deze mooie boek banden. Eerst maar eens bezien wat het handschrift oplevert: Saterdag den 10 april 1784 De pensionaris Lambrechtsen heeft ter tafel overlegt namens den autheur Jacobus Bellami, borger dezer stad en thans Theol. Stud, te Utrecht een zindelijk gebonden exemplaar der Vaderlandsche Gezangen van Zeelandus, opgedragen aan Vlissingen. Waarop zijnde gedelibireerd, hebben hun Ed. Achtbare het voorschreve stuk met wel gevallen geaccepteerd, en worden Heeren Opper Bibliothecarii geauthoriseert, om ten bewijze daar van, en ter aanmoediging van den zender in de verdere voortzetting zijner studiën, denzelven eenig werk ter hunner keuse, met het stadswapen en extract dezer resolutie gemunieerd, namens dezen rade te schenken. Ten welken einde gelyk extract aan heeren Bibliothecarii zal worden gedepecheert. Accordeert met voorz. Resolutie. N.C. Lambrechtsen Heeren Opperbibliothecarii der stad Vlissingen hebben ter voldoening aan bo- Portretten van Jacobus Bellamy en Francina Baane gegraveerd door de beken de graveur en tekenaar Rein Vinkeles (Gemeentearchief Vlissingen, Historisch Topografische Atlas) Oktober 2007 5

Den Spiegel | 2007 | | pagina 7