Een Argentijnse drieling: Schepen voor Argentinië Cor Heukoop Kort na de Tweede Wereldoorlog werden er in Nederland voor Argentijnse rekening een viertal tankers en een drietal vrachtpassagiersschepen gebouwd. Van de drie passagiersschepen zag er één het levenslicht bij de werf van C. van der Giessen in Krimpen aan de IJssel. De andere twee liepen bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen van de helling. Aan de twee Vlissingse schepen, de Alberto Dodero en Maipu, bewaren nog veel oudere Vlissingers nostalgische herinneringen en de namen van deze vaartuigen staan nog altijd in het geheugen gegrift. Dit laatste is mede te danken aan de Maipu, die in het jaar van de indienststelling als gevolg van een noodlottige aanvaring ten onder ging. De relatie Nederland-Argentinië De relatie tussen Nederland en het Zuid- Amerikaanse Argentinië is er altijd een van vallen en opstaan geweest. De afgelopen zestig jaar uitte zich dat bij diverse aange legenheden en in het bijzonder leidden de banden tussen ons Koninklijk Huis en de Argentijnse elite vaak tot discussies. De contacten van onder andere de Prins der Nederlanden met de Argentijnse bezit tende klasse dateren van kort na de oorlog toen in Buenos Aires generaal Juan Peron, met aan zijn zijde Evita Duarte, aan de macht waren gekomen. Zij hadden, volgens doorgaans betrouwbare bronnen, ook goe de relaties in het naoorlogse Duitsland en boze tongen beweren dan ook dat zij mede door financiële steun van Duitse schatbe waarders aan de macht waren gekomen. Het is ook algemeen bekend dat Juan en Evita Peron behoorden tot de top van een internationale organisatie die er in het ge heim voor zorgde dat vele Duitsers met een dubieus oorlogsverleden de wijk konden nemen naar Zuid-Amerika. Niet alleen po litieke, maar vooral financiële overwegin gen vormden de grondslag voor dit evacu atieprogramma. Een andere zakenman van importantie in de Argentijnse zakenwereld was de Clru- guayaanse tycoon Alberto Dodero. Hij was schatrijk en had zijn kapitalen verdiend met een handelsvloot die hij aan het begin van De tewaterlating van de Maipu, 1951 (Fotocollectie Cor Heijkoop) 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2008 | | pagina 16