In de Eerste Wereld oorlog, de boulevard schietklaar Ad van Dijk De strategische positie van Vlissingen is al eeuwen bezongen. Het idee een sterke nederzetting te stichten aan de zuidpunt van Walcheren is afkomstig van de Graaf van Holland, Floris V. Hij dacht aan een plek bij het veer naar Vlaanderen en maakte plannen een haven te laten graven. Zo gaf hij vorm aan het huidige Beiiamypark en het Spuiplein. Een paar eeuwen later, in 1556, zei Keizer Karei V bij zijn vertrek naar Spanje dat Vlissingen de sleutel en de koningin was van de Nederlanden. Keizer Napoleon was zo onder de indruk dat hij Vlissingen in 1810 liet uitbouwen tot een van de belangrijkste vestingsteden van het Franse keizerrijk. Het strategisch belang van Vlissingen in de Tweede Wereldoorlog is al van alle kanten belicht en dit is de stad bijna fataal gewor den. Over de Eerste Wereldoorlog hoor je niet veel. Bij de Duitse inval in België in 1914 moest deze gestopt worden door een linie die van Antwerpen over Leuven naar de Maas bij Dinant liep. De vesting Antwerpen was daarbij de pijler waar de hele linie op rustte. De regering uit Brussel zou zich terugtrekken achter de dubbele gordel for ten rond Antwerpen. De Britse strateeg Sir Winston Churchill, de latere eerste minister, nam persoonlijk de verdediging op zich, maar dan moest de vesting wel via de Westerschelde bevoorraad kunnen worden met troepen en materieel. Dat laatste strandde echter op de Nederlandse politiek, die fanatiek vasthield aan een strikte neu traliteit. Dat zette veel kwaad bloed bij Churchill en hij is dat nooit vergeten. Ondanks al deze ferme plannen viel de vesting Antwerpen al na een belegering van een week, waarna de Duitse troepen zonder veel moeite konden doorstoten naar de Noordzeekust bij Oostende en Zeebrugge. Die Duitse aanval op de noordflank van Frankrijk zou uiteindelijk vastlopen op de rivieren de Uzer en de Somme bij leper en Verdun, waar zich een jarenlange loopgra venoorlog ontwikkelde. Honderdduizenden jonge mannen vonden hun einde op de fatale Flanders Fields. Oude Vlissingers vertelden vol afschuw dat je op de Boule vard het gebulder van de artillerie kon ho ren. Vanuit Zeebrugge en Oostende konden Duitse duikboten het geallieerde scheep vaartverkeer in het Kanaal danig hinderen. Om dit zinloze bloedvergieten te doorbre ken, bedachten de Britten een gedurfd plan Boulevard de Ruyter, met links het toen nog aanwezige hekwerk, ca. 1910 (Prentbriefkaartencollectie Gemeentearchief Vlissingen) Januari 2008

Den Spiegel | 2008 | | pagina 21