Archiefnieuws hanger van de tentoonstelling Vrouwen aan de Wal, die ook te zien is in het muZEEum. In de Scheldezaal is een overzicht te zien van werk door een aantal hedendaagse kunstenaars die zijn geïnspireerd door Michiel de Ruyter. Opvallend is dat men zich vooral heeft laten inspireren door zijn uiterlijk. Een reden waarom er ook 17e en 18e eeuwse gravures aan de expositie zijn toegevoegd, zodat de bezoeker zelf een vergelijking kan maken tussen de oude en hedendaagse reflecties op de zeeheld. Nick Oudshoorn startte in 1999 met de productie van een serie portretten van erf laters, zoals Erasmus, Willem van Oranje en Michiel de Ruyter. Op de tentoonstelling is een acryl op doek te zien en ook vier zeefdrukken met hetzelfde onderwerp. Bram Herens toont op het schilderij De Doorluchtige Zeeheld Michiel de Ruyter als een jongen in elegante barokkledij. Op zijn borst is een schip geschilderd in de zoge noemde pennentrekken-techniek, die met een ononderbroken pennentrek of verfsle- per is gemaakt. Net als in veel van zijn an dere werken loopt ook in dit werk de por trettering van Michiel de Ruyter en van hemzelf in elkaar over. De Russische schilder Vyacheslav Mik- Portret Michiel de Ruyter van Nick Oudshoorn hailov zegt geïnspireerd te zijn door de techniek van schilders als Rembrandt en Bol. Naar aanleiding van een bezoek aan het muZEEum, waar een portret van De Ruyter van de hand van Ferdinand Bol hangt, heeft hij zijn visie op het doek gezet. Daarnaast zal er op deze tentoonstelling werk te zien zijn van Har de Jongh, Leentje Linders, Jack Staller en Arne Zuidhoek. Er zijn schilderijen, maar is ook grafisch werk en er zijn illustraties te bewonderen Ad Tramper Archievendag De archievendag op 13 oktober was een groot succes. Ruim 250 personen kwamen een kijkje nemen in het archief. De rondleidingen - in totaal vijf - konden op een grote belangstelling rekenen. Vooral het voor de meeste bezoekers onbekende depot, was een verrassing. Ook werden er beelden getoond uit de Historisch Topografische Atlas, waarbij op verschillende manieren naar de afbeeldin gen kon worden gekeken. In de tentoon stellingsruimte waren afdrukken van zeer oude kleurendia's te zien. Leden van het bestuur verkochten ruim 50 losse Spiegels. Het archief zelf was verrast door de grote animo bij de verkoop van af te stoten boe ken en prentbriefkaarten. De reacties van het publiek waren zeer po sitief. Januari 2008 23

Den Spiegel | 2008 | | pagina 25